חיילי "נצח יהודה" בכותל
חיילי "נצח יהודה" בכותל נצח יהודה

במשך שנים צה"ל זייף בכוונה תחילה והגדיל במאות אחוזים את כמות החיילים החרדים שהתגייסו לצבא. כך חושפת הבוקר (רביעי) הכתבת הצבאית כרמלה מנשה בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'.

בצבא שיקרו לכל הגורמים הממשלתיים: לוועדת החוץ והביטחון, לרמטכ"ל ולשר הביטחון כדי לעמוד ביעדי הגיוס.

מספר המתגייסים הוצג כאילו הוכפל ואף שולש. בשנת 2017 דיווח צה"ל על כך שגויסו 3,070 חיילים חרדים, אך בפועל התגייסו רק 1,300. בצבא הוסיפו לרשימות המתגייסים החרדים גם מתגייסים שאינם חרדים על פי הקריטריונים שנקבעו וכאלה שאינם דתיים כלל.

בשנים 2013-2018 נוצר לחץ לגייס חרדים בעקבות חוק טל. על פי הפרסום, המדור לגיוס חרדים זייף את מספר החיילים החרדים שמתגייסים כדי להשתיק את הביקורות. בשנת 2011 היו 600 מתגייסים, אך בפועל הם דיווחו על 1,200 חרדים שהתגייסו ובכל שנה הגדילו את המספרים ודיווחו על עלייה.

בסוף שנת 2018 הוקמה מנהלת חרדים צבאית בראשה עומד סגן אלוף תלם חזן שהיה סגן מפקד חטיבת הצנחנים, כשהתבקש לדווח על כמות החרדים שהתגייסו באותה שנה, הוא ערך בדיקה מדוקדקת בכל יחידות צה"ל והגיע ל-1,650 חיילים. הוא נתבקש להגדיל את המספרים או ״לעגל״ כדי להתאים אותם לדיווח המזוייף של 2017 ולפיו גוייסו באותה שנה 3070 חיילים חרדים.

תגובת דובר צה''ל: "לאחרונה התגלתה בצה״ל טעות בספירת מספר החיילים החרדים בשנים האחרונות. עם היוודע הטעות, הופקו לקחים באשר לקריטריונים לספירה ובאשר להקפדה על הגוף האמון על ספירת החיילים החרדים בתוך צה״ל. עוד יצוין כי הנתונים ביחס לשנת הגיוס 2018 (שהסתיימה ביוני 2019) טרם סוכמו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו