הירי על אלטלנה
הירי על אלטלנהצילום: PINN HANS, לע"מ

בית משפט השלום בחיפה נעתרה לבקשץ המדינה ונתן צו מניעה האוסר למכור במכירה פומבית את טופס ההסדר המקורי שנוצר על רקע "פרשת אלטלנה" ההיסטורית בין מפקד צה"ל ומפקד כוחות האצ"ל באזור כפר ויתקין מה-26 ביוני 1948.

הפרקליטות הגישה לבית המשפט בקשה דחופה למתן צו מניעה ארעי האוסר על מרדכי אלון מבנימינה וכן על בית מכירות פומביות למכור את טופס ההסדר ההיסטורי עליו חתומים אל"מ דן אפשטיין (לימים דן אבן - מפקד חטיבת אלכסנדרוני) שהיה מפקד כוחות צה"ל באזור כפר ויתקין ויעקב וינירסקי (לימים יעקב מרידור) שהיה מפקד כוחות האצ"ל באזור כפר ויתקין.

המכירה הפומבית היתה אמורה להיערך הערב בבית המכירות "פעם שלישית" בבנימינה.

עו"ד עינת שטרמן-כהן ציינה בבקשה כי מדובר במסמך היסטורי מתקופה מכוננת ומפרשה מכוננת בתולדות מדינת ישראל, אשר נערך ונכתב על ידי מפקדים שפעלו מטעם צה"ל והאצ"ל, על ידי גורמים בכירים במערכת הביטחון והצבא.

המסמך ההיסטורי הינו קניינה של מדינת ישראל ולצה"ל, ובעלי חשיבות לאומית ציבורית מהמעלה הראשונה, כחלק מפרשה היסטורית עליה דובר וידובר- "פרשת אלטלנה"- וערכו לא ישוער.

המדינה הסבירה עוד כי המסמכים ההיסטוריים אינם הרכוש הפרטי של מאן דהוא, ולאיש אין כל זכות למכרם בשוק החופשי או לבצע כל דיספוזיציה בהם במטרה להשיא מהם רווחים לעצמה ולמוכרים.

בית המשפט קיבל את בקשת המדינה ונתן צו האוסר מכירות המסמך עד למתן החלטה אחרת, וקבע דיון במעמד הצדדים ב-16 בדצמבר 2019.