יריב לוין לערוץ 7: "אין אחדות בגלל השחצנות של כחול לבן"

יו"ר צוות המו"מ של הליכוד: היהירות, השחצנות וחוסר הדמוקרטיה של כחול לבן מונעות אחדות. מקווה למו"מ עם ליברמן, בינתיים זה לא קורה

שמעון כהן - ערוץ 7 , ו' בכסלו תש"פ

לוין עם נתניהו
לוין עם נתניהו
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

יו"ר צוות המו"מ של בלוק הימין, איש הליכוד השר יריב לוין, מדבר על המחלוקות שככל הנראה יובילו אותנו לבחירות וקובע כי אכן המחלוקות בין הצדדים רציניות, לא נראית התקדמות באופק וככל הנראה אנחנו צועדים לקראת בחירות נוספות.

"זה נובע מהתנהלות שחצנית, יהירה ואנטי דמוקרטית של כחול לבן", אומר השר לוין. "הם כביכול רוצים ממשלת אחדות אבל פוסלים הצבעה של מחצית מהציבור. הם מדברים על רוממות החוק, אבל רוצים לפסול את נתניהו שעל פי החוק יכול ורשאי לכהן כראש ממשלה".

לטעמו של השר לוין התפיסה הזו שמנחה את 'כחול לבן' הובילה למציאות בה מהיום הראשון של המו"מ לא התקיים מו"מ אמתי ורציני.

על המחלוקות המהותיות בין הצדדים אומר השר לוין כי בין השאר ניתן למצוא בהן את סוגיית הריבונות בבקעת הירדן וצפון ים המלח. "זה דבר שכחול לבן מנסה להתחמק ממנו ולגרור אותו. הצעתי לכחול לבן שללא קשר למו"מ בואו נעשה את זה בהסכמה רחבה, אבל הם מתנגדים. זה מלמד על הניסיון שלהם להציג את עצמם כימין כמפלגה עם חברי כנסת ימניים וכו', אבל זה בלוף אחד גדול".

בהקשר זה מזכיר לוין את מה שהוא מגדיר כתיאום מלא בין 'כחול לבן' לרשימה המשותפת, מה שבא לידי ביטוי "החל מההלצות לנשיא ועד הניסיון להקמת ממשלת מיעוט".

השר לוין משוכנע ש"הסיבה העיקרית נובעת מהעובדה שיאיר לפיד לא יכהן כראש ממשלה ברוטציה, ולכן הוא מעוניין להכשיל את הדבר הזה, ובני גנץ, מי שמתיימר להיות ראש ממשלה בישראל, לא מסוגל לגלות מנהיגות אלמנטרית בסיסית ולומר ללפיד עד כאן".

"אנחנו מציעים לכחול לבן שנתניהו, שממילא יישאר ראש ממשלה חצי שנה בממשלת מעבר, יכהן את אותה חצי שנה במסגרת רוטציה ואפילו את ההצעה מרחיקת הלכת הזו הם דוחים רק מטעם אחד, הרצון של לפיד לגרור אותנו לעוד בחירות בתקווה שאולי בעקבותיהן הוא יוכל לשוב להסדר הרוטציה".

בדבריו דוחה השר לוין את הטענה של 'כחול לבן' לפיה רק אמירה ערכית היא שמובילה את המפלגה והם אינם יכולים לשבת בממשלה אחת תחת ראש ממשלה עם כתבי אישום. לוין מדגיש כי 'כחול לבן' לא העלו גם את ההצעה לפיה כל השאיפות והיעדים שמציב נתניהו לכהונת חצי השנה ימולאו תחת הנהגת גנץ. "הם לא הסכימו לקידום מיידי של ריבונות בבקעת הירדן או בנושאים אחרים. יש כאן דבר עמוק יותר והוא תוצאות הבחירות. אנחנו ביקשנו להקים ממשלת ימין והם רצו להקים ממשלה ללא נתניהו. שתי הגישות הללו לא זכו לרוב. הבנו מיד שאין ברירה אלא ללכת לממשלת אחדות והם מנסים לומר שהם כביכול רוצים ממשלת אחדות אבל פוסלים את בחירת שניים וחצי מיליון אזרחים שרוצים לראות את נתניהו ראש ממשלה. הם אומרים שאמנם יש למדינת ישראל חוק, אבל להם יש חוקים משלהם שהם פועלים על פיהם".

"הם הופכים את עצמם לאבירי מוסר, כביכול. המוסר שלהם לא טוב יותר משלנו והיהירות שלהם לא יכולה לגבור על הצבעת הציבור. תוצאות הבחירות מורות שכל צד בוחר את אנשיו ולא שצד אחד יקבע לצד השני מי ייעמוד בראשו".

על דבריו אלה השבים ומאשימים את יאיר לפיד כמי שמסכל אפשרות להקמת ממשלת אחדות, שאלנו את השר לוין אם ההקפדה להפנות אש לעבר לפיד ולא לעבר גנץ נועדה לפתוח פתח לפילוגה של 'כחול לבן' וניצול הבקיעים בה בעתיד.

"אין לנו שום אינטרס וניסיון לפצל את 'כחול לבן'. אנחנו לא עוסקים בכך. אנחנו פשוט אומרים את האמת. ברור שבני גנץ היה רוצה להיכנס לממשלה הזו, וברור שלפיד מתנגד לכך בכל תוקף מאיים בפירוק המפלגה. במבחן המנהיגות הפשוט הזה בני גנץ לא עומד. הוא מאפשר ליאיר לפיד להכתיב את התנאים ולנהל את העניין. לו היו המניעים של לפיד ענייניים ניחא, אבל אני חושב שמדובר בעניין אישי ולא שוםד בר מעבר לזה".

באשר לסיכויים למו"מ עם ישראל ביתנו אומר השר לוין כי לצערו לא מתקיים שיח עם אנשיו של ליברמן. "היינו רוצים, אבל בסופו של עניין ליברמן אם ירצה יכול להצטרף לממשלת ימין צרה באופן מיידי. הוא היה יכול לעשות זאת עוד לפני הבחירות האחרונות. ההחלטה היא שלו. אם יציג בקשות סבירות שניתן לעמוד בהן, אפשר יהיה לסיים את העניין באופן מהיר מאוד וזה בוודאי עדיף מבחירות שלישיות, אבל נכון להיום בניגוד לשמועות, שליברמן הכחיש אותן, לא קיבלנו הצעות רציניות שיכולות להיות בסיס למו"מ. הסיכויים לכך לא נראים טובים יותר מכפי שהיו עד היום".

לוין מקבל את המסקנה לפיה אם לא יחול מפנה כלשהו הרי שאכן ישראל צועדת לקראת בחירות בפעם השלישית. "אני לא רואה סיבה להגיע למצב הזה. אין שום סיבה לכל המצב שנוצר עם 'ישראל ביתנו'. לו היו שם נוקטים בגישה אחרת היינו חוסכים את הבחירות השניות, אבל במצב הנוכחי ללא תזוזה של גנץ או ליברמן אנחנו בהחלט מובילים לשם".

עוד נשאל השר לוין איך הוא רואה את שאיפתו של גדעון סער להתמודד על ההנהגה. "הליכוד היא תנועה דמוקרטית ושאיפה להתמודד לגיטימית, אבל לעת הזו מה שנכון הוא להתלכד סביב ראש הממשלה ולהתייצב מאחוריו. אין צורך לשקוע במאבקים פנימיים ובהתמודדויות פנימיות. אני מקווה שלא ננהג כמו מפלגת העבודה שבה מחליפים מנהיגים בכל רגע נתון".

בתום השאלה תהינו אם גם השר לוין צפוי להצטרף בבוא היום, לאחר עידן נתניהו, למתמודדים על הנהגת הליכוד וראשות הממשלה. לוין משיב בשלילה. "אני חשוב שאין טען לעסוק בעניינים תאורטיים לחלוטין. צריך להתמקד באתגרים שלפתחינו כרגע. אני יכול לומר שתפקיד ראש הממשלה מורכב קשה ומחייב הרבה ניסיון ויכולות. לפעמים נדמה לי שהקלות הבלתי נסבלת שבה אנשים יכולים לומר שהם רוצים להיות ראש ממשלה נובעת מכך שהם לא ערים למה שהתפקיד הזה דורש. הייתה ויש לי זכות להיות קרוב מאוד לצד ראש הממשלה, צברתי הרבה שעות שבהם ראיתי אותו בפעולה ואני יכול לומר שזה התפקיד הקשה בעולם".