זה לא פרסום, זו דה-לגיטימציה

המאבק של ארגון 'בצלמו' נגד הסרט על לאה צמל יצר יותר גלי התנגדות מאשר אהדה * תגובה לטורו של אסף משניות במדור התרבות מגיליון 870

יהודה פואה , ז' בכסלו תש"פ

זה לא פרסום, זו דה-לגיטימציה-ערוץ 7
לאה צמל
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

במדור התרבות של 'בשבע' לפני שבועיים כתב אסף משניות על המאבק שאנו מנהלים נגד הסרט על לאה צמל, תוך שהוא מאשים אותנו בכך שאנו גורמים לפרסום רב של סרט שלכתחילה לא היה זוכה לפרסום כה נרחב. כמובן שאסף צודק והמאבק שלנו גורם לפרסום רב של הסרט. אך הפרסום הוא פרסום שנועד ליצור חוסר לגיטימציה. אנו דואגים שהסרט לא יקבל במה ציבורית פעם אחר פעם. אז נכון שתומכי הטרור הצליחו לעקוף את החרמות ולהעלות את הסרט למרשתת, ונכון שגרמנו לפרסום רב של הסרט והוא זכה בכמה פרסים בינלאומיים. אך במקום שהסרט יוצג כ"סרט ישראלי", הוא מוצג כסרט שהלגיטימיות שלו מעורערת ופוסלים אותו פעם אחר פעם.

בדרך זו אנו פועלים מול כל סרט, הצגה או מופע שמטרתו לעודד רצח יהודים. אז נכון, לצערנו המשנה ליועמ"ש הגברת דינה זילבר נלחמת בכל הכוח כדי לתמוך במופעים הללו (וכמובן שכשמצנזרים אנשי ימין כמו ד"ר קידר היא שותקת), אך ברוך השם במלחמה עיקשת וממושכת אנו הולכים וממגרים אירועים אלו. כך סגרנו את תיאטרון אל מידאן. אנחנו לקראת סגירה של גלריית ברבור ופורום דו קיום בנגב, ומופעים רבים בוטלו ממש בשלבים התחלתיים לאחר מכתבי התראה ששלחנו.

אולם עיקר המאבק אינו על הביטול, אלא על הנרטיב. לאה צמל עצמה אומרת בסרט: אני העתיד. היא מבינה שהעובדה שעושים עליה סרט ומדינת ישראל מממנת אותו, זו הוכחה לכך שהיא צודקת. ואת זה אנחנו מנענו. לצערנו, כיום חוק הנכבה מסורס, אולם העם בישראל מצביע ברגליו ומוקיע את מופעי השנאה. בפסטיבל עכו בוטלה הצגה בשם 'אסירי הכיבוש' על ידי כל תושבי עכו. כך גם הקרנות של הסרט לאה צמל בוטלו בעיר מעלות ובעיר חולון על ידי תושבי העיר, כולל התושבים הערבים במעלות תרשיחא. זה לא מאבק של ארגון 'בצלמו' נגד לאה צמל, זה מאבק של אזרחי ישראל נגד לאה צמל.

בהעלאת הנושא גם חשפנו את האבסורד שלאה צמל, שתמכה בעבר ברצח מתנחלים ונחקרה במשטרה על כך, עובדת בסנגוריה הציבורית ובעצם ממומנת על ידי אזרחי ישראל אשר משלמים לה משכורת חודשית. פתחנו במהלך שכולל פנייה שלנו וכן מכתב של 120 משפחות שכולות ונפגעי טרור החברים בפורום 'בוחרים בחיים', שפנו לשר המשפטים בדרישה לפטרה מעבודה בשירות המדינה.

אז נכון, בחו"ל לאה צמל היא קדושה מעונה. אבל בארץ היא תיזכר לדיראון עולם, וכבר אמר בן גוריון: לא משנה מה יאמרו הגויים, משנה מה יעשו היהודים.

הכותב הוא יו"ר 'בצלמו' - ארגון זכויות אדם ברוח יהודית