להתלכד לשתיים

יש דרך יצירתית להבטיח את ניצחון המחנה הלאומי בבחירות נוספות - על הליכוד לרוץ כשתי מפלגות שונות עם שני ראשים שונים. דעה

עדי ארבל , ז' בכסלו תש"פ

להתלכד לשתיים-ערוץ 7
גדעון סער
צילום: קובי ריכטר/TPS

בחירות נוספות הן הזדמנות לימין להכריע אם ברצונו לראות בראשות הממשלה את נתניהו, בלי להפסיד את השלטון. רוב העם נמצא בימין, אבל הימין לא הצליח לנצח בבחירות האחרונות. חלק גדול מהעם מאמין בדרך הליכוד, אך עדיין רבים מדי מתומכי המחנה הלאומי בחרו שלא להצביע לליכוד, או להצביע בכלל. הסיבות ידועות: אכזבה מההליכה לבחירות נוספות, סלידה מבנימין נתניהו או כי "אין למי להצביע". חלק השתכנעו להצביע לישראל ביתנו או לכחול לבן שמיתגו עצמן כמפלגות ימין-מרכז. השורה התחתונה ברורה: במבנה הפוליטי העכשווי, לא רק שהימין לא יכול להקים ממשלה, הוא עלול לנחול כישלון צורב יותר כתוצאה ממערכת בחירות שלישית.

אם ייגזרו עלינו בחירות נוספות, יש דרך יצירתית להבטיח את ניצחון המחנה הלאומי ולהמשיך את השגשוג הכלכלי והמדיני של ישראל: על הימין לבצע היערכות מחודשת ולאפשר לעם לומר את דברו לגבי המשך כהונתו של ראש הממשלה באופן הבא: על הליכוד לרוץ כשתי מפלגות שונות בבחירות הקרובות - הליכוד בראשות בנימין נתניהו, ולצידה מפלגה חדשה, הליכוד ב'. הליכוד ב' תציע לציבור סדר יום לאומי ליברלי ברוח עקרונות הליכוד ותנועת החירות, עם הבדל אחד: העומד בראשה יהיה מועמד חלופי לראשות הממשלה.

שתי מפלגות הליכוד יקבלו על עצמן פומבית שני תנאים: התנאי הראשון הוא להתמזג חזרה לסיעה אחת לאחר הבחירות. התנאי השני הוא הסכמה שהמפלגה שתקבל פחות קולות תמליץ לראשות הממשלה על מועמד המפלגה הגדולה. דהיינו, אם הליכוד בראשות נתניהו יקבל יותר קולות, תמליץ מפלגת הליכוד ב' על נתניהו לראשות הממשלה, וכן להפך.

מתווה זה נראה דמיוני בהיכרותנו עם הנפשות הפועלות. אלא שהוא יתאפשר כשמקבלי ההחלטות יבינו כי זהו המתווה שיבטיח לליכוד ולגוש הימין את השלטון. ראשית, משום שכך יעלו אחוזי ההצבעה בימין, בטח בהשוואה לבחירות האחרונות. שנית, מכיוון שהוא יאפשר חלופה אטרקטיבית למצביעי ימין שזלגו למרכז או נמנעו מהצבעה בשל נתניהו. שלישית, מפני שלמעשה זהו מהלך ביניים שיוביל לקראת הקמת מפלגת ליכוד גדולה.

שאלת מפתח לקיום המתווה היא כיצד ייבחר ראש הליכוד ב'? אפשרות אחת היא שהנחשון שיבחר להוביל את המהלך יהיה המועמד. אפשרות שנייה היא לקיים התפקדות בזק ולערוך פריימריז.

לצורך ההמחשה, נדמיין שבמפלגה זו יתמודדו מי שתומכים בערכי הליכוד, אך חושבים שהגיע הזמן למנהיגות חדשה. רשימה חלקית: גדעון סער, איילת שקד, נפתלי בנט, משה פייגלין, יואב קיש. אפשר לצרף למפלגה זו גם מועמדים נוספים, כולל ממפלגות אחרות, וגם מועמדים אטרקטיביים חדשים שאינם חברי כנסת.

התפצלות הליכוד נשמעת כמו תרתי דסתרי. אך אם הימין חפץ חיים (ושלטון), אזי אם ייגזר עלינו ללכת למערכת בחירות שלישית, זו הדרך היחידה הנראית לעין להבטיח את ניצחון המחנה הלאומי.