אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

אברהם דר, איש המודיעין הישראלי שהלך לעולמו בגיל 94, הובא למנוחות אתמול (רביעי) בבית הקברות בשדות ים.

האלוף במיל' עוזי דיין ספד: "אברהם היה מיוחד ובולט בגלל שהוא בא כאילו מאיזה שהוא סיפור אגדה אבל הוא לא חי באגדה, הוא היה עם רגליים על הקרקע. הוא היה מין צמח קסום מהאגדות שבא והולך. כשהיה בכפר יהושע לא ידעו איך לאכול אותו שם, מישהו שבא מהעולם הגדול, דיבר 5 שפות, ובכפר יהושע דיברו רק עברית של העמק".

על פי הדיווח באתר וואלה, דיין הדגיש כי לאחר "עסק הביש" בו נחשפה החוליה שדר גייס ושהופעלה בניגוד למטרה שלשמה הקים אותה דר, "אברהם התגלה במלוא גבורתו ואחריותו. הוא היה נאמן ללוחמים שלו שנשלחו למשימה שלא התאימו לה.

''הוא עמד ונאבק ונלחם על הקבוצה הזאת. אברהם היה לסמל ולדוגמה", אמר דיין בהתייחסו למאבק העיקש שניהל דר במשך 13 שנים לשחרור השבויים מהכלא המצרי.

רוב תפקידיו של דר היו חסויים וכך גם המבצעים והפעולות שאותם הוביל ובהם השתתף. דר שירת בפלמ''ח, היה ממקימי סיירת מטכ"ל ומפקדה הראשון של רשת הריגול היהודית שנחשפה במצרים בשנות ה-50 (פרשת ''העסק הביש").

דר שירת שנים ארוכות באגף המודיעין של צה"ל ופעל בשירות המוסד. ובין היתר הוא הוביל עם לובה אליאב את מבצע תושייה להעלאת יהודי פורט סעיד בשתי ספינות לישראל. בשנת 1956 היה אחראי לחיסולה של מפקדת הפדאיון בעזה.

דר הותיר אחריו את רעייתו צופיה, עמה התגורר בעתלית, חמישה ילדים, 17 נכדים ושישה נינים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו