רוטשטיין ואיציק באירוע
רוטשטיין ואיציק באירועצילום: רעיה אורסו קורטל

9 מיליון דולר גויסו באירוע התרמה מיוחד שערכו השבוע ארגון נשות הדסה והדסה אינטרנשיונל ישראל במיאמי, פלורידה.

הסכום הנכבד שגויס מיועד להקמת מרכז שיקום לחיילים ולנפגעי פעולות איבה בבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים.

המרכז החדש יכלול מחלקות שיקום מגוונות, יספק שירותים נלווים כמו פיזיותרפיה ויציע מגוון טיפולים במתכונת של אשפוז יום שיקומי. בנוסף, תופעל במרכז מערכת רובוטית לתרגול הליכה (Locomat) המאפשרת לטפל במגוון רחב מאוד של פגיעות חוט שדרה, מטופלים עם פגיעות ראש טראומטיות ומטופלים שעברו אירועים מוחיים או הסובלים מהפרעות תפקודיות וקשיים בתנועה.

באירוע אותו הובילו דליה איציק, יו"ר חבר הנאמנים של הדסה אינטרנשיונל ישראל, ד"ר תמר אלרם, מנכ"לית בית החולים הדסה הר הצופים ומנכ"ל הדסה אינטרנשיונל ישראל, ראל גודמן, השתתפו עשרות תורמים מישראל, ארה"ב ואמריקה הלטינית, וניתנו למרכז שתי תרומות שיא של מיליון דולר כל אחת.

בין המשתתפים באירוע: אלן הרשקין, נשיאת ארגון נשות הדסה; פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסה; הראל ויזל, יו"ר ובעלי רשת האופנה פוקס; רמי לוי, הבעלים של רשת רמי לוי שיווק השיקמה; משה ליאון ראש העיר ירושלים; יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים; רפי וג'ו נקש; ג'יי וג'יני שוטנשטיין וג'ואי ולינדזי שוטנשטיין מבעלי רשת אמריקן איגל ועוד.

במהלך האירוע נחשף הקהל לעדותם המרגשת של חיילי צה"ל שנפגעו במהלך פעילותם בצבא ושיקמו את חייהם. אחת מהעדויות המרגשות ביותר הייתה סיפורו של לוחם השייטת ניר כספי מבעלי רשת לנדוור, הלוחם היחיד בכוח העיקרי שנותר בחיים אחרי אסון השייטת בלבנון. סיפור שיקומו מעורר ההשראה לא הותירו עין אחת יבשה במקום. בהמשך האירוע הופיע גם השחקן תומר קאפון, אחד מכוכבים הסדרה "פאודה", שסיפר על תקופת שירותו הצבאי כצנחן בחטיבת הצנחנים.

מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, סיפר, ״אנו גאים להקים את מערך השיקום המתקדם של ירושלים שיסייע לציבור הזקוק לשיקום מתקדם ובמיוחד לתושבי ירושלים וסביבותיה לקבל את הטיפול המשקם האיכותי והמתקדם ביותר בבירת ישראל. כל זאת בזכות רוחב ליבם של אנשים יקרים אשר פתחו את הלב ואת הארנק ונעשו לשותפי דרך אמיתיים שלנו. ערב ההתרמה היה מוצלח ביותר והשתתפו בו ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, הגב' דליה איציק המוכרת בהיותה יו״ר הכנסת אבל פחות בתפקידה כיו"ר חבר הנאמנים של הדסה אינטרנשיונל ישראל, כשזה לצד זה ישראלים יקרים מהארץ שבראשם הראל ויזל ורמי לוי, לצד תורמים יהודים אמריקאים".

לדבריו, "ירושלים זקוקה למתחם שיקום משלה, למערך בו יפעלו מומחים מכל קשת מקצועות השיקום, שיעשו שימוש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר ויטפלו ברפואה מתקדמת בנפגעי פעולות איבה או תאונות או בשל מחלות קשות. כמרכז הרפואי המתקדם בעיר, הדסה החדשה נמצאת כיום בתנופת פיתוח ועשייה נפלאה ותמשיך להוביל ולהצטיין בטיפול בציבור הרחב הבא בשעריה.״

נשיאת ארגון נשות הדסה, אלן הרשקין, אמרה "היקף התרומות המשמעותי שנאסף יאפשר לנו להקים את מרכז השיקום הגדול והמתקדם בישראל, שיהווה בשורה לעשרות אלפי אזרחים שיזכו לשיקום ולריפוי שהם סימן ההיכר של המרכז הרפואי הדסה".

יו"ר חבר הנאמנים של הדסה אינטרנשיונל ישראל, דליה איציק, ציינה "אחד מהמוסדות החשובים והמוצדקים מוקם בימים אלו בירושלים. אני גאה להיות שותפה בהקמת מרכז מציל חיים שישרת את לוחמי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה. כל מי שיהיה זקוק לטיפול הרפואי הטוב בעולם, יוכל לקבל אותו אצלנו בירושלים".

ראש העיר ירושלים, משה ליאון, הוסיף ''בהתרגשות גדולה אני מייצג כאן בארה"ב את קולו של הציבור הירושלמי. אין סיבה שהציבור יאלץ לצאת מחוץ לעיר לצורך טיפול רפואי. הסכום שגוייס הוא סכום משמעותי שיקדם אותנו אל המטרה. אני רוצה להודות לכל מי שנכח ותרם, האירוע היה מרגש מאוד, אף עין באולם לא נותרה יבשה''.