חיילות דתיות. ארכיון
חיילות דתיות. ארכיון צילום אילוסטרציה: באדיבות 'אלומה'

כאוס המספרים באכ"א נמשך. בעקבות החשיפה לפיה זייף צה''ל את מספר החרדים המשרתים בשורותיו, הלינו קציני משאבי אנוש על אי-סדר דומה במספר הבנות הדתיות המשרתות במסגרות שבסמכותם.

לערוץ 7 נודע כי בשנים האחרונות עברו בחיל משאבי האנוש לניהול כח האדם באמצעות מערכת ERP
(Enterprise Resource Planning System) שתפקידה להקל על השליטה בנתונים ולהחליף את מערכת "התיק האישי" שהיתה נהוגה בצה''ל. עם המעבר למערכת החדשה קטנו בעשרות אחוזים נתוני הבנות הדתיות המסומנות בסטטוס "בת חיל".

בנוסף דווח על זימון של חיילות חילוניות לחלוטין לראיונות-דת אצל רבנים צבאיים ומפקדים, עד שצה"ל נאלץ להציע "טפסי ויתור" לחיילות אלו בכדי שיצהירו שהן מוותרות על תנאים וזכויות השמורות לחיילות דתיות.

על אף זאת, במערכת הן עדיין הופיעו כחיילות דתיות. הרבנים הצבאיים מלינים על חוסר שליטה במדור טיפו"ח (טיפול בחיילות) של הרבנות הצבאית, ועל כך שאין לצה''ל מדיניות אחידה בהגדרת חיילים וחיילות דתיים. כך למשל ניתנת בצה''ל הגדרה אוטומטית לכל בוגרת ממ"ד כחיילת דתיה, לעומת ההחמרות והחקירות כנגד מצהירות דת לצרכי פטור מגיוס.

כזכור, אתמול פנה סרן במילואים הרב איתי אסמן, מארגון "תורת לחימה" לשר הביטחון בנט ולרמטכ"ל ודרש לבצע תחקיר רוחב שלא יסתכם בנושא החרדים בלבד.

"הפגיעה באמינות בתוך ומחוץ לצבא, פוגעת קשות במוטיבציה של הנוער, מפוררת את הצבא ומהווה פגיעה בביטחון ישראל. די להזכיר את מקרה תא"ל עימאד פארס, קצין מוערך, אשר הודח בזמנו על שקר פעוט עשרות מונים. מצופה לנקוט גם כעת בקו בלתי מתפשר של תיחקור ערכי וענישה שיביע לבכירים הרלוונטיים בצה"ל, ולדורות המפקדים הבאים, מסר חד וברור. אל לו לצה"ל למסמס אירוע זה או להטיל אחריות על שי"ן גימ"ל במנהלת החרדים או במדור אחר".

אתמול צייץ העיתונאי קלמן ליבסקינד: "החשיפה של כרמלה מנשה אודות הנתונים השקריים שהנפיק צה''ל בכל מה שקשור לגיוס החרדים, הזכירה לי נתונים שקריים אחרים שצה"ל פירסם בעבר, אודות העליה המטאורית בגיוס בנות דתיות."