איתי גרנק
איתי גרנק צילום: עופר עמרם

אם צודקים הפרשנים והמומחים נראה שאכן פנינו לבחירות נוספות. ביקשנו לבחון איך ואם מתקדמת היוזמה לאיחוד מפלגות הציונות הדתית, אולי לקראת הבחירות המתקרבות. לשם כך שוחחנו עם איתי גרנק, מיוזמי המהלך.

"אלפי אנשים חתמו ומצטרפים עוד ועוד", אומר. "יש גם בהנהגה שמתעניינים חלק בגלוי וחלק מאחורי הקלעים, גם חברי מרכז באיחוד הלאומי ובבית היהודי חתמו על העצומה. כלומר שאם נרקום את המהלך הזה הוא גם יעבור בהצבעה במרכזי המפלגות, איחוד מלא של מפלגות הימין ולא תתי סיעות ומפלגות ופריימריז פתוחים שיביאו את הציבור".

כשהוא מתבקש לספר על שאלות קשות שהוא נשאל במהלך מבצע ההחתמה מספר גרנק כי השאלה הקשה שנשאלת תמיד היא 'מה יקרה אם בפריימריז פתוחים יבואו אנשים, כמו הליכודניקים החדשים בליכוד, מבחוץ להשפיע על הרשימה. "יש לזה שתי תשובות. אם יהיו פריימריז מאסיביים של מאה אלף איש אז גם אם תהיה קבוצה כזו ההשפעה שלהם תהיה מינורית. הדבר השני הוא שיש לחברות שמנהלות מהלך כזה שיטות להתמודד עם זה ולזהות טכנולוגית אנשים ששולחים אנשים. ככל שנהיה גדולים יותר וחזקים יותר ההשפעה של זה תהיה מינורית".

על שיטת הועדה הסגורה של וותיקים ואנשי רוח הקובעים את סדר הרשימה ללא פריימריז, הוא אומר: "צריך לטמון את הראש בחול כדי לא לראות את המצב שאנחנו נמצאים בו. מפלגות עם היסטוריה מפוארת עומדות על 2.5 אחוז. כך מראים כל הסקרים. השיטות האלה לא עובדות ומצד שני עם פריימריז היו 12 מנדטים ועוד בלי עוצמה יהודית. כשהיו הבטחות לאיחוד אמיתי אחרי הבחירות המספר היה גבוה. ההבטחה הזו לא קוימה ומאז יש התדרדרות איטית ויכול להיות שבבחירות הקרובות לא נעבור את אחוז החסימה".

"יש מי שאומר שלא נצביע ושיחטפו "זבנג" ויתחנכו. אני לא מוכן לקבל את האמירה הזו כי אין לנו את הפריווילגיה לחנך את הפוליטיקאים על חשבון עם ישראל ארץ ישראל ותורת ישראל".

ומה לגבי אופציית הריצ'רץ' שבה פריימריז יקבע את המקומות הזוגיים ברשימה וועדה של אישים תקבע את המקום הראשון והמקומות האי זוגיים? על כך הוא אומר: "השיטה המשלבת תיתן תחושה של פראיירים למי שרץ בפריימריז והדבר מוריד את התחושה הציבורית סביב העניין. אם מאה אלף איש, שמהווים סוג של מודל, מעידים על הלך רוח ציבורי, ואם הם לא מקמו מישהו במקום גבוה כנראה שהוא לא מתאים. זה תחום אחר ומקצוע ואנשי רוח לא תמיד יודעים לזהות את זה כמו רחשי הלב של הציבור".

על עלויות המבצע הוא אומר שהצעות המחיר שהם מקבלים ממספר חברות הן נמוכות מכפי שנדמה. "מדובר בעשר או עשרים עמדות טלפון לאנשים מבוגרים שפחות בקיאים בעולם הסלולאר. אני מאמין שזה כסף קטן עבור המפלגות, אבל אם יהיה צורך נעשה מימון המונים, ואני מאמין שנגייס את הסכום הנדרש בתוך זמן קצר".

לטעמו של גרנק המהלך יכול לקרום עור וגידים ולצאת לפועל גם עבור הבחירות המתקרבות בקצב מהיר. "בדקנו מול החברות ובדקנו את התקנונים וזה אפשרי. אם יוכרזו בחירות בשבוע הבא באופן רשמי זה אפשרי. נתחיל את המהלך, זה נבדק בכל הפרמטרים".

על עמדות המנהיגים הוא אומר: "דיברנו עם כולם. בלי לחשוף שמות, רובם בעד העניין. הם רוצים לשמוע את הציבור קורא להם לעשות את זה. מוטי יוגב עושה מהלך אמיץ, הוא מוותר על היכולת להיבחר אצל כמה מאות אנשים שהוא חזק אצלם מאוד ולהוביל מהלך של פריימריז, כי זה מהלך טוב לעם ישראל ארץ ישראל ותורת ישראל, ומגיע לו יישר כוח על זה".

"בימים הללו נערכות פגישות עם פעילים מרכזיים וחברי כנסת. אני מקווה שעם ההכרזה על הבחירות, מה שאנחנו עדיין מקווים שלא יקרה, נצא לדרך עם המהלך הזה", דברי גרנק שעודו מקווה שליברמן ישוב למחנה הימין ותוקם ממשלה מבלי לצאת לבחירות.

להצטרפות ליוזמה