סניף בני עקיבא בתוך פנימיה לילדים ונוער בסיכון

לכבוד 'שבת ארגון': הכירו את סניף בני עקיבא הפועל ב'אמונה אחוזת שרה' בבני ברק.

ערוץ 7 , ח' בכסלו תש"פ

מי שנכנס השבוע לסניף בני עקיבא ב'אמונה אחוזת שרה' בבני ברק לא יזהה שמדובר בסניף מיוחד: מבנה עם חדרים וקירות צבועים, חלקם בכישרון רב, חלקם פחות, חניכים עושים מורל, חניכות מתאמנות לריקוד ומדריכים שמאבדים את קולם מנסים להשתלט על הבלאגן.

אבל האמת היא שלא מדובר בסניף ''רגיל'', כי שום דבר בו לא רגיל.

סניף אמונה אחוזת שרה הוא הסניף היחיד בארץ שנמצא בתוך פנימיית ילדים ונוער בסיכון, שם נמצאים כ-100 ילדים מדי שנה, אשר הוצאו מביתם לרוב על ידי צו בית משפט ובהמלצת עובדים סוציאלים, חלקם עברו התעללות, חלקם מגיעים ממשפחות ללא מסוגלות הורית.

הילדים חיים במרחב ירוק ומטופח, וסביבתם תומכת, אוהדת ומעניקה תחושה של בית. הילדים הצעירים ביותר שוהים במשפחתונים. הם גרים ומתחנכים במסגרת מצומצמת ואינטימית, הכוללת לא יותר מ-12 ילדים, ומנוהלת על ידי משפחה הדואגת לכל צרכי הילדים – חינוכיים ופיזיים כאחד.

הילדים בשכבת הגיל הבוגרת יותר שוהים בקבוצות קטנות במעונות, ומתחנכים על ידי צוות מקצועי הגר במקום. החדרים הגדולים מעניקים לכל ילד את המרחב האישי שלו ומעניקים לו פרטיות ותחושת השתייכות גם יחד. הילדים לומדים בבתי ספר בסביבה תוך שהם מלווים ונתמכים על ידיי צוות הפנימייה.

כדי להעצים את הסביבה הנורמטיבית של הילדים באמונה אחוזת שרה, החליטו לפני כ5 שנים להקים סניף בני עקיבא שיאפשר לילדים ולבני הנוער גם ליהנות מפעילות חינוכית בלתי פורמלית וגם להעניק להם את האפשרות להשתלב בחברה מסביבם. הסניף מגייס בכל שנה את המדריכים הטובים ביותר מהסביבה, מגבעת שמואל לרוב וקומונרית שעוברת הכשרה מיוחדת לתפקיד המאתגר והמורכב הזה כמובן תוך כדי ליווי מקצועי שוטף לאורך כל השנה.

האתגרים רבים אך היצירתיות מתעוררת דווקא אז. למשל, מדריכה אחת שהבינה שלחניכים בפנימיה לא יהיה כסף לסווטשירט'ס המסורתיים החליטה לאסוף כסף מכל התושבים בשכונה שלה בגבעת שמואל.

כיום הסניף מונה כ-65 חניכים פעילים, הילדים יוצאים למסעות הקצרים של בני עקיבא והשנה לראשונה אף מתכוונים להיערך להוצאת הילדים בפעם הראשונה למחנה בני עקיבא.