ניצן הורוביץ בכנס IAC: אין עתיד למדינת ישראל ללא שיתוף פעולה יהודי-ערבי

יו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ בכנס הישראלי-אמריקאי בפלורידה: "צריך להשלים עם העובדה שיש כאן שני עמים. לסיים את הכיבוש''.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט' בכסלו תש"פ

יו"ר המחנה הדמוקרטי ח"כ ניצן הורוביץ השתתף בכנס הישראלי-אמריקאי IAC בפלורידה, והתראיין לעורך "ישראל היום" בועז ביסמוט.

הורוביץ הביע תמיכה בהקמת ממשלה יחד עם הרשימה המשותפת, ואמר כי זה הזדמנות לאפשר לערבים לקחת חלק בשלטון. "כ-20 אחוז מאזרחי ישראל הם ערבים, הם אזרחים שווים. אין עתיד למדינת ישראל מלבד שיתוף פעולה יהודי-ערבי. כציוני אמיתי שדואג למדינת ישראל אני מבין זאת.

"במשך 70 שנה לא לקחו המפלגות הערביות חלק בממשלה אבל כעת יש התחלה של שינוי תפיסתי. הרשימה המשותפת עשתה צעד חשוב ומהותי, הם הכריזו שהם רוצים להיות חלק במשחק הפוליטי. השתתפותו של המיעוט הערבי בשלטון הישראלי הוא דבר רצוי וחיובי לכולם. הגיע הזמן להבין שהם חלק מהמרקם הישראלי".

לדברי הורוביץ, הנורמליזציה עם מדינות ערב אפשרה את שגשוגה של מדינת ישראל: "מדינה פלסטינית היא הפתרון הטוב ביותר למדינת ישראל. פתרון שתי המדינות הוא אינטרס ישראלי מהמעלה הראשונה וזו הסיבה המרכזית שאני תומך בו. יש לנו 40 שנים של ניסיון חיובי בהסכמים עם שכננו. מצרים, ירדן, היציאה מלבנון וגם הסכם עם הפלסטינים. הנורמליזציה ביחסים עם מדינות ערב היא שאפשרה לישראל לשגשג ולהיות מדינה חזקה כפי שהיא היום.

''השלב האחרון יהיה לסיים את הסכסוך הארוך והמדמם בינינו לבין הפלסטינים ולסיים את הכיבוש. אני יודע, זה מסובך וקשה לשני הצדדים. אבל צריך להשלים עם העובדה שיש כאן שני עמים. הפתרון השני, סיפוח של מיליוני פלסטינים לישראל יהיה הסוף של החלום הציוני. סופה של המדינה היהודית או סופה של המדינה הדמוקרטית''.

על נושא השבת במרחב הציבורי אמר יו"ר המחנה הדמוקרטי "אנחנו מכבדים את הדת אבל מתנגדים לכפיה דתית. אין לנו שום דבר נגד אנשים דתיים ששומרים את השבת או כשרות אבל אנחנו לא מסכימים שהם ישלטו על חיינו הפרטיים. לאחרונה התחיל מיזם של תחבורה ציבורית בשבת בכמה ערים בישראל. זה דבר חשוב שנלחמתי עליו שנים. אנשים מחאו כפיים לאוטובוסים הראשונים שהגיעו לתחנות. כך זה צריך להיות. זה מה שאנחנו רוצים לעשות גם עם נישואים אזרחיים, עם כשרות, עם הכרה ביהדות מזרמים שונים ועוד".