צו לפתיחת הליכים נגד חברת דורי בניה

בית-המשפט הוציא צו לפתיחת הליכים לחברת דורי בניה, אך נמנע לפי שעה מלפרקה.

ערוץ 7 , י' בכסלו תש"פ

בית משפט. אילוסטרציה
בית משפט. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, איריס לושי-עבודי, הוציאה היום (ראשון) צו לפתיחת הליכים לחברת דורי בניה לפי חוק חדלות-פירעון החדש.

חברת הבניה א. דורי בניה נקלעה לחדלות-פירעון ולחברה חובות בסך של מאות מיליוני שקלים בעת האחרונה.

החברה, אשר בשליטת קבוצת עמוס לוזון יזמות ואנרגיה בע"מ, הגישה לפני כחודשיים בקשה להקפאת הליכים ולהסדר נושים, שנדחתה על ידי השופטת.

במקביל מונו עורכי-הדין איתי הס ועופר שפירא כנאמנים זמניים לחברה. כבר באותו מועד, ולמרות שאין מחלוקת כי החברה חדלת-פירעון, נמנעה השופטת מלהורות על הוצאת צו לפתיחת הליכים נגד החברה, בין היתר משום שהוצאת צו כזה עלולה הייתה לגרור שורה של פעולות משפטיות "אוטומטיות" ובלתי-הפיכות.

הנאמנים הזמניים הגישו דוח לבית-המשפט בו ציינו בין היתר כי "מדובר באירוע רב-נפגעים: חברה הנמצאת במצב של חדלות פירעון מובהקת, עם מצבת נשייה בהיקף של מאות מיליוני שקלים, אולם עם סימני שאלה רבים ביותר באשר להיקף החובות האמיתי והבלתי-נמנע שלה והיקף הזכויות שלה שאינו ניתן לבירור תחת חרב חילוטי ערבויות ותביעות בסכומי עתק".

הנאמנים ביקשו להוציא לחברה צו לפתיחת הליכים, אך ציינו כי יש סיכוי לשיקום כלכלי של החברה ובפרט למכירת נכסים שונים שלה. לכן ביקשו להוציא צו שתוכנו שיקום כלכלי של החברה ומשמעותו המשך הפעלתה של החברה כעסק חי.

השופטת קיבלה את בקשת הנאמנים הזמניים, הוציאה צו לפתיחת הליכים לחברה והורתה על עיכוב כל ההליכים המשפטיים נגדה.

עם זאת, השופטת נמנעה מלהכריע בשלב זה בדבר תוכנו של הצו, כפי שמאפשר החוק החדש. תחת זאת, השופטת הורתה על מינוי עוה"ד הס ושפירא כנאמנים קבועים לחברה ועל הפעלה זמנית של החברה תחת הצו, מבלי לקבוע בשלב זה אם צו זה מיועד לשיקום או לפירוק.

עוד קבעה השופטת כי חילוט ערבויות שהוציאו בנקים וגורמים מממנים אחרים לטובת פעילות החברה יעוכב לפי שעה, וזאת למרות שמדובר בערבויות אוטונומיות.