האלוף במילואים בריק: "אנחנו לא משתמשים בצבא" ועידת מקור ראשון

האלוף במילואים יצחק בריק, לשעבר נציב קבילות החיילים, הזהיר בוועידת מקור ראשון מאי מוכנות צה''ל למלחמה.

לדברי בריק, תפיסת הצבא אחרי מלחמת לבנון השניה היתה שאין לחשוש ממלחמות כמו שהיו בעבר ולכן על הצבא להיות ערוך רק להתמודדות עם חיזבאללה בלבנון וחמאס בעזה.

האלוף במיל' בריק תיאר את היעדר תפיסת הביטחון של צה"ל בעובדה שכל רמטכ"ל מחליט על סדרי הכוחות ובניית הצבא: "אחד מחליט לבנות צבא לשני גזרות, השני מקצץ מאות טנקים ואתה שואל איפה הקבינט? ואני אומר לכם שהקבינט הוא חותמת גומי. אין היום בקבינט שום השפעה אמיתית על מה שקורה בצבא ועל תפיסת הביטחון שלו וגם המועצה לביטחון לאומי מזמן לא עוסקת בתפיסת ביטחון".

בריק מסביר מדוע ישראל ניצבת בפני איום קיומי: "בשנים האחרונות בונים האיראנים מעטפת של 250 טילים, חלקם גדולים, חלקם קטנים, סביב מדינת ישראל. מדובר על ירי של בין 1500 ל-2000 טילים ביום שביניהם יש גדולים של 500-600 ק"ג שיפלו על מרכזי האוכלוסייה שלנו ועל מטרות אסטרטגיות שלנו ועל בסיסים.

''אין לנו מענה כי חיל האוויר לא יודע לעצור והטילים שלנו לא בנויים לעצור. מתי נופל האסימון שכל המערך הזה נבנה? כשיורים על הסעודים. פתאום ראש הממשלה יוצא ואומר 'אנחנו בסיכון קיומי כמו שלא היינו מאז מלחמת יום כיפור, צריך להשקיע מיליארדים בהתקפה ובהגנה'. הרמטכ"ל בא וצועק 'עננים מקדירים את השמיים', מה קרה פה? איפה היה אמ"ן? איפה היה הפיקוד כל השנים האלו?".

לדבריו האיום האיראני הוא מה שעומד מאחורי הדחיפה של ראש הממשלה להסכם הגנה עם ארה"ב: "לא סתם ראש הממשלה והרמטכ"ל רוצים הסכם הגנה עם ארה"ב, זה לא בגלל שפתאום הם רוצים להיות תחת כיפה וגג שאולי קצת מפר את היכולת שלך לתמרן, הם מבינים שאנחנו צריכים להרוויח זמן כדי לבנות את היכולות שכרגע הן רחוקות מלספק".

בריק שהיה בסכסוך גדול ומתוקשר עם הרמטכ"ל היוצא, גדי איזנקוט, ציין כי ישב עם הרמטכ"ל הנוכחי, אביב כוכבי, וכי הוא מבין את גודל הבעיה ומקבל את הביקורת ואף הקים צוותים לטפל בנושאים שהוצגו בדו"ח של בריק, אך תכנית העבודה לא מקודמת בגלל המצב הפוליטי.

בסיום דבריו מתח ביקורת על אופן השימוש בצבא: "כל מלחמה בשביל לנצח אתה מסכן חיים. מאותו רגע שנכנסה התפיסה שאנחנו לא רוצים בכלל אבידות, וכתוצאה מזה אנחנו לא מבצעים משימות ביבשה שאפשר לא עם הרבה אבידות, ואז יוצרים מצב של חוסר אמון בצבא וחוסר אמון של צבא היבשה בעצמו עם בריחה של צעירים שאומרים 'לא סומכים עלינו'".

בריק מביא דוגמא לפעולה מתבקשת: "יורים עלינו סבבים שלמים ואנחנו יורים עם אווירונים. הם מתחילים מתי שהם רוצים ומסיימים מתי שהם רוצים וחיל האוויר לא יודע לפתור את בעיית הטילים. מדוע צה"ל לא מכניס כוחות מיוחדים מהים או מהחוף, שיריון בנקודה אחרת, ונותנים מכות בנקודות לחץ על המשטר ויוצאים החוצה. נכון, יהיו כמה אבידות אבל זה יביא את ערך הניצחון. איבדנו את התפיסה הזאת.

''אנחנו לא לוקחים את הצבא ומשתמשים בו. יצרנו תפיסה הזויה שחיל האוויר מנצח מלחמות עם מודיעין. חיל האוויר לא ניצח ולא ינצח אף פעם מלחמות. גם המלחמה הגדולה, בשביל לנצח לא נצטרך לכבוש את כל לבנון וגם לא את כל איראן. צריך יהיה להכניס כוחות לנקודות קריטיות כדי שירצה הפסקת אש וזה תמונת הניצחון שצריך להשיג. ואם לא נדע לעשות את זה נפסיד את המלחמות".