בנו של המחבל הרוצח קיבל ת"ז כחולה

בעקבות עתירת ארגון שמאל קיצוני העניק משרד הפנים תעודת זהות ישראלית לבנו של המחבל שרצח את לבנה מליחי הי"ד ויוסי קירמה הי"ד.

ערוץ 7 , י"א בכסלו תש"פ

זירת הפיגוע בגבעת התחמושת
זירת הפיגוע בגבעת התחמושת
צילום: חזקי ברוך

משרד הפנים העניק תעודת זהות ישראלית ("כחולה") לבנו בן ה-17 של המחבל מסבאח אבו סביח מסילוואן שביצע פיגוע ירי קטלני בירושלים בחודש אוקטובר 2016.

בפיגוע הקשה, שבוצע בשלוש זירות בין גבעת התחמושת לשכונת שמעון הצדיק, נרצחו לוחם היס"מ יוסי קירמה הי"ד ולבנה מליחי הי"ד, ונפצעו שישה בני אדם נוספים.

תעודת הזהות הוענקה לבנו של המחבל בעקבות עתירה שהגישו הבן ואמו, יחד עם ארגון השמאל הקיצוני "המוקד להגנת הפרט" לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים.

משרד הפנים טען שלא הוכח לו שמוקד חייו של הנער בירושלים, ועל כן לא בטוח שהוא אכן זכאי למעמד של תושב קבע ולתעודת זהות כחולה.

בעתירה נגד משרד הפנים נטען בין היתר כי קיים חשש ששיקולים זרים של נקמנות עומדים בבסיס הימנעותו של משרד הפנים ממתן התעודה המבוקשת.

עוד נטען כי כי אם חשש זה נכון, הרי שהתנהלותו של משרד הפנים "מנוגדת אף לאחד מכללי הצדק הבסיסיים ביותר – האיסור על הענשת אדם בשל מעשים שביצע אדם אחר".

בעקבות הגשת העתירה, החל משרד הפנים לעסוק בבקשת הנער, ובמסגרת זו, דרש שיסופקו לו מסמכים נוספים להוכחת מרכז החיים של הנער ומשפחתו. לאחר שאלה נמסרו לו, משרד הפנים אף קיים לאם ראיון בעניין. בעקבות הראיון קיבל הנער בשבוע שעבר את תעודת הזהות.

מארגון ''בצלמו'' נמסר בתגובה: ''בני משפחת המחבל חייבים להיות מגורשים ולא לקבל זכויות סוציאליות וזכות הצבעה מקומית. מצער מאוד ששוב האיחוד האירופי והקרן החדשה מממנים ארגונים התומכים בבני משפחות מחבלים עם דם על הידיים. ארגון בצלמו ימשיך להוביל מאבק לפגיעה בבני משפחות מחבלים במטרה להרתיע ולמנוע רצח נוסף''.