עישון בהריון
עישון בהריוןצילום: ISTOCK

עישון בהריון ידוע כאחד מגורמי הסיכון המשמעותיים ביותר לפגיעה בהתפתחות העובר.

קיימים סיכונים הן לנשים המעשנות באופן אקטיבי בזמן ההריון והן לנשים החשופות לעישון פאסיבי. חלק מהסיכונים עלולים להיות עלייה בסיכויים ללידה מוקדמת, גדילה תוך רחמית ירודה, משקל יילוד נמוך ואף תמותה תוך רחמית.

בנוסף לכל אלה, מחקר חדש מצא כי עישון בהריון מגדיל את הסיכויים לחלות בסוכרת הריון.

במחקר שהובילה ד"ר יעל בר-זאב, מרצה בכירה בבית הספר לבריאות הציבור ורפואה קהילתית באוניברסיטה העברית, יחד עם פרופ' אילנה שרתוק וד"ר זלאלם הייל, מאוניברסיטת אוהיו בארה"ב, עשו החוקרים שימוש בנתונים שנאספו על כלל הנשים שילדו בין השנים 2009-2015 בארה"ב. במחקר השתתפו 222,408 נשים לאחר לידה, אשר 5.3% מהן סבלו מסוכרת הריון (12,897 נשים).

לפי המחקר שפורסם בכתב העת המדעי Obstetrics & Gynecology, נשים שהמשיכו לעשן את אותה כמות או יותר של סיגריות בהריון, היו בעלות סיכון גבוה כמעט ב- 50% ללקות בסוכרת הריון, בהשוואה לנשים שמעולם לא עישנו או שלא עישנו לפחות שנתיים לפני כניסתן להריון. לא נמצא הבדל בסיכון בין נשים שהפסיקו לעשן ממש לפני ההריון או בתחילתו מבחינת הסיכון לסוכרת הריון, אם כי נשים שרק הפחיתו את כמות הסיגריות (ולא הפסיקו לחלוטין) עדיין היו בעלות סיכון גבוה יותר לסוכרת הריונית ב- 20%.

"גם כיום ממשיכות להתגלות עוד ועוד השפעות מזיקות של עישון סיגריות שלא היו ידועות קודם לכן." אומרת ד"ר יעל בר זאב, "מחקר זה מדגיש את הצורך להמשיך ביתר שאת במלחמה נגד מוצרי טבק בכל האמצעים שהוכחו כיעילים, כולל איסור מוחלט על פרסום ושיווק, העלאת גיל המכירה לפחות ל- 21, וצמצום נקודות המכירה של מוצרי טבק על מנת להוריד נגישות."

מחקר זה מתווסף למחקרים אחרים שהראו שעישון מעלה את הסיכון לסוכרת בכלל, ככל הנראה על ידי כך שמעלה את התנגודת לאינסולין בגוף, כאשר יתכן שחלק מההשפעות הללו מתווכות ישירות על ידי הניקוטין בסיגריה.