חיילים חרדים
חיילים חרדים צילום: יעקב נחומי, פלאש 90
לאור הזיופים וניפוח מספרי גיוס חיילים חרדים ולצד עדויות על זיופים דומים של מספרי חיילות דתיות מצד אגף כח האדם של צה''ל, קיימה היום ועדת החוץ והביטחון של הכנסת דיון בנושא אליו זומן ראש אגף כוח האדם אלוף מוטי אלמוז.

עם פתיחת הדיון לקח על עצמו ראש אכ"א אלוף אלמוז את מלוא האחריות ואמר, "אני האחראי הבלעדי לנושא הזה. אף אחד מתחתיי ולפניי לא אחראי לדבר הזה. הייתי שמח למסור מספרים מדויקים, אבל הרמטכ"ל מינה ועדת בדיקה. מה שאני לא יודע אני לא יודע. כשנקבל את תוצאות הבדיקה נדע. צריך להבין איך הגענו לזה שהמספר הוא ככל הנראה אחר ומה עושים הלאה, איך בודקים את הנתונים".

יו"ר כחול לבן בני גנץ שיבח את אלמוז על לקיחת האחריות וציין כי אחריות צה''ל לא רק לגייס חרדים אלא גם להשאיר אותם כאלה כדי שיצאו מצה"ל חרדים".

במהלך הדיון יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) תקף את נציגי הצבא ואמר, "על פי מידע שמגיע אליי צה''ל בכלל לא בטוח שהוא רוצה חרדים בשורותיו." הוא פנה אל ראש אכ"א ושאל: "צה''ל רוצה בכלל חרדים?".

מי שתמך בדברים היה ח"כ יואב בן צור (ש"ס) שתהה: "מדוע אין מסלולי קצונה מותאמים לחרדים?"

נציגי ארגון "תורת לחימה" שנכחו בדיון הציגו בפני חברי הכנסת מהמחנה הלאומי תימוכין לדבריו של ח"כ בן צור מסעיף 23 לנהלי שח"ר: "חייל שח"ר היוצא לקורס קצינים מסיים את השתייכותו לתכנית שח"ר".

חברי הארגון, קצינים במילואים, מסרו לערוץ 7 כי לדברי קצינים בתוך המערכת מניעת מסלולי הפיקוד מחרדים מורידה משמעותית את המוטיבציה של חרדים לגיוס וכי עובדה זו מנוגדת לדברי יו"ר כחול לבן בני גנץ ומאששת את טענתו של ח"כ מיקי זוהר.

לדבריהם הדבר נובע מחשש של צה''ל כי תהליכי השוויון המגדרי אותם אגף כוח האדם מתעדף, ייפגעו בשל נוכחות החרדים ועל כן אין בצה''ל אופק שירות ראוי לחרדים, המבינים כי אינם רצויים ומדירים רגליהם מהצבא. "אנו מקווים כי התחקיר עליו הורה הרמטכ"ל אביב כוכבי יקיף גם בעיה מהותית זו, לצורך תיקון סדרי העדיפויות הערכיים של צה''ל, אשר זקוק בעיקר לגברים לוחמים."

מדובר צה"ל נמסר כי "חייל חרדי הבוחר לצאת לקצונה, עושה זאת בידיעה כי הינו עתיד לשרת בתפקידי פיקוד ביחידות צה"ל אשר אינם בהכרח חלק מן המסלולים החרדים הקיימים. על כן, קצין חרדי בצה"ל ישרת בהתאם לפקודת השירות המשותף ביחידה בה יפקד".

"עם זאת, צוער חרדי בבה"ד 1 זכאי לפלוגה מגדרית המעניקה לצוערים אפשרות לשרת בקורס ע"פ אורחות חייהם. בקורס אין הפרדה בין הצוותים במהלך הרצאות מסוימות, מסדרים וארוחות, אולם בשמירות, מגורים, פעילות גופנית ובפיקוד הישיר ישנה הפרדה", לשון התגובה.