דוידי בן ציון
דוידי בן ציוןצילום: Yonatan Sindel/Flash90

יו"ר פורום סגני ראשי הרשויות של 'הבית היהודי', סגן ראש מועצת שומרון דוידי בן ציון, מתייחס בראיון לערוץ 7 לאופציית האיחוד בין מפלגות הציונות הדתית והימין.

"זה יהיה", אומר דוידי בביטחון גם לנוכח המפקפקים בסיכויי המהלך. "אני לא יכול להתחייב לגבי הזמן והקצב שזה יקרה, אבל אני קובע שזה יקרה כי אני מכיר את העומדים בראש המפלגות האחיות, הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ', שניהם נבונים וערכיים.

״בנוסף גם הציבור רוצה את זה ושמענו גם את שניהם רוצים את זה. לכן אין לי ספק שזה יקרה. האם בבחירות הקרובות כבר יהיה מיזוג או ריצה ברשימה משותפת ולאחר מכן מיזוג? בזה אני לא יכול להיות בטוח".

בדבריו מזכיר בן ציון את הסקר שפורסם הבוקר ולפיו איחוד הימין זוכה ב-2.2 אחוזים בלבד. "זה מצב מורכב שיצריך עבודה רבה כדי לעבור את אחוז החסימה וכדי להביא תוצאה טובה".

האם הצהרות האחדות שקדמו למערכות הבחירות הקודמות, הצהרות שנגוזו, אינן מעידות שמהלך הוא אולי שאיפה אבל בפועל לא קורה דבר? בן ציון סבור שהפעם המציאות שונה כיוון שמדובר במציאות של חירום הנמשך לאורך למעלה משנה של מערכות בחירות מאז הבחירות המוניציפאליות האחרונות. "קשה מאוד בתקופה של חוסר שגרה לייצר שיח מסודר עם כיוונים, חזון ותהליך סדור. אני מזכיר שיש למפלגות מוסדות, שטח וכו' בכל הארץ. ניהול תהליך כזה לא מתבצע ברגע. מדובר בתהליך סדור שצריך לבצע אותו בצורה מושכלת".

דוידי נשאל אם לא מדובר בעדות נוספת לכך שהתהליך יתמסמס כפי שהיה בעבר למרות הצהרות דומות של מנהיגים כדוגמת בנט, אורי אריאל ואחרים. "בסוף אנחנו במגבלות טבע ובבני אדם. הנסיבות משתנות לטוב ולמוטב. נוצרות הזדמנויות חדשות. זה שעומד בראש הבית היהודי אדם עניו מאוד וישר מאוד כמו הרב פרץ וזה שעומד בראש האיחוד הלאומי אדם רציני כמו בצלאל שמבין את החשיבות ודורש את זה מעל כל במה, זה מקור לאופטימיות רבה, וגם הציבור כבר בשל לכך".

ומה באשר למפלגות הנוספות שמימין לליכוד? בן ציון מבהיר כי לפי שעה מדובר על איחוד בין שתי המפלגות האחיות, בעוד באשר לאחרות הדיון נסוב רק למהלך של ריצה משותפת ולטעמו "ריצה משותפת תצטרך לכלול את עצמה יהודית. נראה ש'הימין החדש' לא מעוניין בכך. פניהם לריצה עצמאית ויתכן שזה טוב לימין כדי להחזיר מצביעים שברחו לכחול לבן ואולי יחפשו בית חדש וימצאו אותו ב'ימין החדש' של נפתלי בנט, אבל עם 'עוצמה יהודית' אנחנו חייבים לרוץ ונרוץ".

על היוזמה מהשטח הקוראת לפריימריז פתוחים בציונות הדתית לריצה משותפת של כלל מפלגות הציונות הדתית יחד, ועל טענתם לפיה ניתן לבצע את המהלך בפרק זמן קצר, אולי גם לקראת הבחירות הקרובות, אומר בן ציון: "מובילי המהלך מאוד ערכיים וטובים. טובת הציונות הדתית ועם ישראל לנגד עיניהם. מעבר לכך, במשחק פוליטי יש שחקנים על הלוח וכשמתחברים עם רצון משותף יש מהלך, אבל כרגע השחקנים המרכזיים לא נמצאים שם, ולכן לדעתי וצערי המהלך נועד לכישלון. אולי אתבדה".