מדינתו החדשה של הג'ודוקא האירני

בעוד שלושה ימים על מזרן תחרות המאסטרס בסין יעלה שגיא מוקי הישראלי כשזה יפגוש שם את חברו החדש סעיד מולאי האיראני במדים חדשים

נרי וייס - ערוץ 7 , י"א בכסלו תש"פ

מדינתו החדשה של הג'ודוקא האירני-ערוץ 7
הג'ודוקא האירני סעיד מולאיי
צילום: רויטרס

היסטוריה מונגולית בספורט העולמי. עד לפני 20 שנים, הייתה מונגוליה מדינה קטנה ללא הישגים גדולים בעולם הספורט. או אז לקח פיקוד בטולגה קלטמה ועם מהפכה גדולה הפך את ארצו בראשה הוא עומד כיום כנשיאה, למעצמת ענק בענפי הספורט הקרביים ובענף הג'ודו בעיקר.

היום (שני) מפרסם עדי רובינשטיין ב'ישראל היום' על יוזמה יוצאת דופן של הנשיא המונגולי קלטמה שעשוי להירשם בקרוב בדפי ההיסטוריה של הספורט העולמי.

על פי החשיפה, קלטמה שבשנת 2006 עמד בראשות התאחדות הג'ודו המונגולית והקצה לה סכומי כסף אדירים שתורגמו במהרה לתוצאות והישגים גדולים עם מדליות אולימפיות ושלל תארים, החליט לאמץ אל הג'ודוקא האיראני סעיד מולאי.

כזכור, לאחר שנאסר עליו להתחרות מול הג'ודוקא הישראלי שגיא מוקי באליפות האחרונה שהתקיימה בטוקיו כשהוא ומשפחתו קיבלו איומים על חייהם מראשי המדינה בה נולד, אירן, החליט מולאי לפרוש מייצוג המדינה הערבית ובאיגוד הג'ודו העולמי פרסו עליו את חסותם ואיפשרו לו להתחרות במדי נבחרת הפליטים לאחר שהבריחו אותו לגרמניה.

התחרות תחת הדגל הגרמני לא באה בחשבון מצידו של מולאי כשזה חשש כי יאבד בכך את כל הנקודות שצבר עד כה במרוץ האולימפי במדינת ג'ודו חזקה למדי. גם התחרות בשורות משלחת הפליטים לא היתה אופציה עבורו, בעיקר בשל העניין הכלכלי, בעיית המגורים ובעיקר הקושי המקצועי. ואז הגיע קלטמה.

יו"ר איגוד הג'ודו העולמי מריוס וויזר נועץ עם יו"ר איגוד הג'ודו הישראלי משה פונטי ויחד פנו אלה אל נשיא מונגוליה בהצעה לאמץ את הג'ודוקא האיראני למדינתו שלו. קלטמה לא היסס לרגע ומיהר להעניק אזרחות לספורטאי הנרדף.

באירן לא אהבו בלשון המעטה את הבגידה, לדבריהם, של מולאי ואיומים רבים מופנים כלפי משפחתו של שנותרה במדינה הקיצונית, דבר שמצריך הכנות ביטחוניות לקראת תחרויות הג'ודו העולמיות.

ובכל זאת, בסוף השבוע הקרוב, בין חמישי לשישי שעון ישראל, צפויה סוף סוף ההיסטוריה להיעשות כשמולאי יתחרה מול חברו הישראלי שגיא מוקי לאחר זמן רב, כחלק מתחרות המאסטרס בסין. היעד הבא? גראנד-סלאם תל אביב, לשם עשוי מולאי להגיע עם המשלחת המונגולית. הגיע הזמן לתת לספורט לנצח על המזרן.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il