בבית המשפט המחוזי בבאר שבע נפתח משפטם של ראש מכינת בני ציון, יובל כאהן, ואביב ברדיצ'ב, מנהל התוכנית החינוכית במכינה ששימש מדריך באסון נחל צפית.

לכאהן ולברדיצ'ב שהואשמו בהמתה בקלות-דעת הוצמדה אבטחה עד כניסתם אל האולם.

אריק, אביה של שני שמיר ז''ל, אחת מהרוגות האסון, אמר: "הם חייבים לקבל את העונש המקסימלי. זה עניין של תרבות, לא של טעות בשיקול הדעת. אם יש להם קצת כבוד עצמי יודו ויקבלו את המגיע להם".

יעל כהן, אמא של רומי כהן ז"ל, אמרה בפתח המשפט: "אני מצפה שלא יתחילו בתרגילים משפטיים שימשכו אותנו שלוש שנים ויענו אותנו ואז בסוף יקלו עליהם. צריך לתת דוגמה למה זה להיות מנהל ומחנך במדינת ישראל".

אסון בנחל צפית

לפני כחודשיים הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד יובל כאהן ואביב ברדיצ'ב, המייחס לשניים עבירות של המתה בקלות דעת וגרימת חבלה חמורה, וזאת בשל אחריותם למותם של 10 תלמידים במכינה ומועמדים ללמוד בה, ופציעתם של שניים מהם, באסון שאירע בחודש אפריל 2018 בנחל צפית.

בכתב האישום נאמר כי למרות סכנת השיטפון הברורה והמיידית, שהיתה ידועה לנאשמים, ולמרות התרעות חוזרות ונשנות שהגיעו לידיעתם לפני הטיול ובמהלכו, ובכלל זה התרעות מגורמים בקיאים ומומחים בענייני סכנת הגשמים והשיטפונות באזור הטיול, הנאשמים לא ביטלו את הטיול שתוכנן באזור ולא מנעו מהחניכים מלהיכנס לתוך ערוץ הנחל, ובמיוחד לתוך החלק הצר שבו.

"במעשיהם ובמחדליהם האסורים, גרמו הנאשמים למותם של עשרה מחברי הקבוצה ולחבלה חמורה של שני המועמדים לגיוס, בקלות דעת, וזאת כאשר הם נוטלים סיכון בלתי סביר לגרימת התוצאות הקשות האמורות, מתוך תקווה להצליח למנוע אותן", נאמר בכתב האישום.

באסון נחל צפית נהרגו עדי רענן, אגם לוי, יעל סדן, אלה אור, צור אלפי, אילן בר שלום, שני שמיר, מעין ברהום, גלי בללי ורומי כהן זכרם לברכה.