צפו: הכלבה שלמדה לדבר

קלינאית תקשורת ניסתה ללמד כלבים לדבר באותן שיטות בהן היא מלמדת ילדים - והתוצאה מדהימה

מתנאל ראט , י"ג בכסלו תש"פ

אז מה בדיוק רצית?
אז מה בדיוק רצית?
צילום: iStock

במשך שנים כריסטינה האנגר עזרה לילדים מתקשים ללמוד את המילים הראשונות שלהם. כיום, היא משתמשת באותן השיטות בשביל ללמד את הכלבה שלה לדבר, ובינתיים הצליחה ללמד אותה עשרות מילים.

הכלב הוא אמנם ידידו הטוב של האדם, אבל עדיין רוב בעלי הכלבים מתקשים להבין מה בדיוק הכלב שלהם רוצה או מרגיש. חוסר התקשורת הזו הפריעה גם לכריסטינה האנגר שרצתה להבין מה רוצה הכלבה שלה, סטלה, והצליחה ללמד אותה "לדבר" באמצעות לחיצה על לוח מקשים גדול.

כריסטינה, קלינאית תקשורת מסאן דייגו, התחילה לפני שנה וחצי ללמד את הכלבה שלה סטלה לדבר, וכיום היא כבר מבינה 29 מילים שונות, ואף מצליחה ליצור מהם משפטים קצרים. בשביל לאפשר לסטלה לדבר, כריסטינה בנתה לוח מקשים בו כל כפתור אומר מילה אחרת כגון "החוצה", "פארק" או "לשחק" ואימנה את סטלה להבין את המשמעות של כל כפתור.

לדבריה, בהתחלה היא שמה לב שסטלה מנסה לתקשר איתה בעזרת מחוות או קולות שונים, והיא החליטה לנסות לפתח את יכולות התקשורת שלה. היא השתמשה באותן טכניקות בהן היא עוזרת לילדים לדבר על מנת לתרגל עם סטלה את השימוש בכפתורים וללמד אותה לתקשר איתם.

בבלוג שלה, "רעב למילים", היא מסבירה איך התחיל תהליך לימוד השפה של סטלה. היא בנתה כפתור שאומר "החוצה" בכל לחיצה, והפעילה אותו בכל פעם שיצאה החוצה ביחד עם סטלה. לאחר מספר שבועות, סטלה הצליחה לקשר בין הכפתור לבין היציאה החוצה, והתחילה ללחוץ עליו בכל פעם שרצתה לצאת מהבית.

עם הזמן, נוספו עוד ועוד מילים ללקסיקון של סטלה וכיום היא מסוגלת אפילו ליצור משפטים ארוכים כמו "פארק החוצה לשחק" או "כדור שמח רוצה החוצה". כריסטינה אומרת בבלוג שלה שהיא מחפשת גם דרכים אחרות בהן סטלה תוכל לדבר גם בלי שהיא תצטרך "למלא את כל הדירה במאה כפתורים".

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!