זירת אירוע הירי בג'רזי סיטי
זירת אירוע הירי בג'רזי סיטי צילום: יצחק וולנר

המתקפה שארעה בג'רזי סיטי כנגד יהודים שוב מזכירה לנו את חשיבות הנושא של היערכות מוקדמת של האוכלוסייה הבלתי לוחמת.

לא קיימת לנתקף אפשרות, כמעט, לעשות פעולה לאחר שנפרץ מעגל האבטחה למעט מזעור היקף הנזק. גם השבוע במתקפה הזכיר לנו היריב כי לעולם נופתע בשלושה מאפיינים עיקריים:

1. זמן - היריב יקבע מתי נותקף.
2. תרחיש - כיצד היריב יפעל, שני מחבלים/ שלושה או שימוש באמצעי לחימה שונים כגון: סכינים, הטלת רימונים וכן הלאה.
3. מיקום - היריב בוחר את מיקום ההתקפה.

התקפה מסוג שונה, (קיימים קווים מקבילים) שהייתה עלולה להסתיים בלינץ' אירעה לפני כחודש באחת החוות בבקעת הירדן. לחווה פרצו המון פורעים ערבים והתעמתו עם בעל החווה ואישתו. למזלנו, ההתקפה הזו לא הסתיימה בנפגעים, אך גם שם למדנו כי ההיערכות של בעל החווה לדרך פעולה זו של היריב הייתה חסרה.

אם היו לבעל החווה אמצעים להדפת הפורעים אזי לא היו יכולים הפורעים להיכנס לתוך החווה, או לפחות היה בידו לעכבם עד להגעת כח תגבור ביטחוני, אזרחי וצבאי.

בהתייחס לפיגוע בניו ג'רזי אני ממליץ לכל בעל חנות הומה אדם לרכוש אמצעי מיגון פשוטים שיעילותם בעת חירום תציל חיים. לדוגמא: במרכולית שכזו ניתן להשתמש במחולל עשן (העלות יחסית נמוכה והתמורה תשפר לאין ערוך את המיגון האקטיבי במקום) אשר תופעל בלחצן חירום ותוך מס' שניות המבנה יכוסה בעשן סמיך (לא מסוכן לבריאות) אשר יקשה מאוד על היריב לזהות מטרות ולפגוע בהם.

כל תושב/ אזרח חייב לדעת להגן על עצמו בעת התקפה, אם בנשק חם או קר. גם נשים יכולות להגן על עצמן! ישנם מספיק אמצעים בשוק שהשימוש בהם ידידותי למשתמש ויעילותם יכולה להבריח את היריב או להניא אותו מזממו.

מהלך המעבר ממותקף לתוקף יכניס את היריב להלם, יפתיע אותו ולרוב יניס את היריב מהזירה.

(הכותב הוא מומחה אבטחה, קב"ט קדומים בעבר וכיום מרצה במרכז לביטחון במכללה האקדמית וינגייט)