המצעד בעיר אלסט, לפני מספר שנים
המצעד בעיר אלסט, לפני מספר שניםצילום: רויטרס

ארגון אתרי המורשת של האו"ם (אונסק"ו) הסיר אתמול (שישי) מרשימותיו קרנבל המתקיים מזה 600 שנה בעיר אלסט שבבלגיה.

ההחלטה התקבלה לאחר שבקרנבל הוצגו מייצגים אנטישמיים בין היתר של דמויות יהודים חרדים בעלי אפים ארוכים ופאות כבדות, מחוברים לשקי כסף ורובצים על עכרושים.

בהודעת אונסק"ו נמסר כי "בחסות הקרנבל הוצגו בחודש מרץ ביטויים גזעניים ואנטישמיים, שכללו בין היתר שתי בובות ענק של יהודים חרדים על גבי שקים של כסף. בנוסף, המשתתפים התלבשו כחברים ב"קו קלוקס קלאן וטרוריסטים איסלאמיסטים.

"הוועד ביסס את החלטתו היות שביטויים אלה אינם עולים בקנה אחד עם עקרונות היסוד שלנו - שוויון וכבוד הדדי בין העמים. אנחנו מגנים את כל צורות האפליה, כולל גזענות, אנטישמיות, איסלאמופוביה ושנאת זרים", נכתב בהודעה, "ההחלטה התקבלה לאור הצעה שהוגשה על ידי מזכירות הארגון, ומכתב שנשלח בנושא מטעם מלכת בלגיה".

שגריר ישראל בבלגיה, עמנואל נחשון, בירך על המהלך: "אני גאה להיות חלק מהמאמץ הדיפלומטי בהובלת שר החוץ, מנכ"ל המשרד ורבים במטה ובנציגויות, שהביא לסילוק הקרנבל האנטישמי מרשימת המורשת העולמית של אונסק"ו".

שר החוץ ישראל כ"ץ מברך על ההחלטה "הנכונה והמוסרית", כלשונו "במאה ה-21 וכאשר האנטישמיות מנסה להרים את ראשה המכוער אין מקום לסובלנות כלפי התופעה. אנו מצפים שממשלת בלגיה תשמיע קול חד וברור נגד הכללת מיצגים אנטישמיים בקרנבל.

האנטישמיות היא חולי המאיים לא רק על העם היהודי אלא על כל חברה ומדינה בה היא מתקיימת, ועל העולם כולו להתאחד במאבק נגדה".