מחאת השבת מתרחבת - מאות מול ביתו של חולדאי

רבנים ואישי ציבור עמדו בראש ההפגנה אמש (מוצאי שבת) מול ביתו של ראש עיריית תל אביב רון חולדאי

אורלי הררי - ערוץ 7 , י"ז בכסלו תש"פ

הרב שפירא
הרב שפירא
צילום: ללא קרדיט

כ-500 איש התאספו אמש (מוצאי שבת) מול ביתו של רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב. והמשיכו את הפגנת המחאה משבוע שעבר כנגד המהלך שחולדאי מוביל להפעלת תח"צ בשבת.

להפגנה הגיעו גם ראש ישיבת מעלה אליהו בתל אביב הרב חיים גנץ, ראש ישיבת שבי חברון הרב חננאל אתרוג וראש ישיבת רמת גן הרב יהושע שפירא, אליהם הצטרף גם חבר מועצת העיר נפתלי לוברט.

לוברט פנה בדבריו לראש העיר, "אין לשלטון מקומי לבוא ולהתערב בחוקי השלטון המרכזי. אנו מבקשים מראש העיר, בואו נמשיך כולנו לחיות ביחד כמו שהבינו מקימי המדינה את הצורך לחיות סביב אותו ציר מרכזי".

גם הרב גנץ פנה לחולדאי בדרישה לחדול מהפעלת הקווים בשבת, "אנחנו לא מתחננים על נפשנו אלא אנחנו שותפים ורוצים להביא בעוז את האמירה של עם ישראל בכל הדורות, שהשבת היא מקור הקיום. לא ליגוע בשבת, לא צריך לחפש לספק שירותים לאנשים, אנחנו צריכים קודם כל לדאוג לאיכות הנשמתית הרוחנית של המדינה שבאה לידי ביטוי בקדושת השבת".

הרב יהושע שפירא קרא "להוסיף קדושה, להוסיף שבת, להוסיף נשמה. בע"ה לא רק את הנשמות שלהם יהפוך, את הנשמות של כולנו יהפוך, לתשובה שלמה, לגאולה שלמה".

הרב חננאל אתרוג הדגיש את ערך השבת, "בלי שבת אין צלם אלוקי וצלם אנושי בעולם. ביאליק הקים פה מפגש כל ליל שבת, והיו מגיעים מאות ואלפי חלוצים, והיה פותח איתם בשירי שבת ואומרים דברי תורה. שבת זו התרבות, האמת לאמיתה של התרבות".

הרב דוד ג'יאמי שדיבר בהפגנה הוסיף "המאבק זה מה זה מדינת ישראל, מדינת ישראל זו מדינה של כל העולם או מדינה יהודית, למה באנו לפה. ככה אומרים כל זקנינו, בשביל מה באנו לארץ ישראל? בשביל לדרוך פה בכפות רגליים ובבוז על כל קודשנו שמסרנו עליהם את הנפש 3000 שנה? בשביל זה באנו לפה? בשביל שנהיה ככל הגויים בית ישראל?".

יהונתן פולק, ממארגני המחאה סיפר, "כבר שבוע שני שאנחנו מגיעים מול ביתו של ראש העיר, למחות ולהביע עמדה ברורה - עם ישראל רוצה שבת במדינת ישראל - המדינה היהודית! לא יתכן שראש עיר אחד יחליט באופן בוטה לפרוץ את הסטטוס קוו ולשנות את צביון המדינה"