ניצחון למחרימים:
קרן גשר פרשה מקרן הקולנוע ביו"ש

"הרצון להגן על יוצרות ויוצרים, שהסיוע שהם מקבלים הוא קריטי עבורם, הוביל אותנו להחלטה הזו", מסרה מנכ"לית הקרן זיו נווה ל"הארץ".

ערוץ 7 , י"ז בכסלו תש"פ

מירי רגב
מירי רגב
צילום: חזקי ברוך

מכה לקולנוע הלאומי. קרן גשר לקולנוע רב־תרבותי פרשה מקרן הקולנוע האזורית "קולנוע שומרון" שאמורה לתקצב יצירה קולנועית של יוצרים ביהודה ושומרון.

בעיתון "הארץ" דווח כי ההחלטה התקבלה בעקבות הביקורת החריפה שהוטחה בקרן מצידם של יוצרים מקומיים בטענה שמדובר בקרן גזענית.

מנהלי קרן גשר ציינו גם את החשש שביקורת דומה - שעלולה להגיע עד כדי חרם - יכולה להגיע גם מצדם של גופי קולנוע בחו"ל ולפגוע בקרן וביוצרים שבסרטיהם היא תומכת.

"הרצון להגן על יוצרות ויוצרים, שהסיוע שהם מקבלים הוא קריטי עבורם, הוביל אותנו להחלטה הזו. לא בלב קל. שכן גם הפעם יהיו כאלו שייפגעו מכך, אבל לא אלו שלא היה באפשרותם לדעת שהחשש הזה מרחף מעל יצירתם", מסרה מנכ"לית הקרן זיו נווה ל"הארץ".

נזכיר כי הקמת הקרן, שאמורה להעניק תמיכות לסרטי קולנוע בגובה של 8 מיליון שקלים, נעשתה כחלק מיוזמה של שרת התרבות רגב להקמת שלוש קרנות קולנוע אזוריות.

בצפון עמדו בתנאי הסף לתמיכה עמותת ״מרכז תרבות נוף הגליל״, באמצעות ״קרן רבינוביץ׳-פרויקט קולנוע״ ו-״קרן קולנוע גליל״. ביהודה ושומרון עמד בתנאי הסף ״מרכז קהילתי שומרון״ באמצעות ״קרן גשר״. בדרום הגופים שהגישו לא עמדו בתנאי הסף.

קרן הקולנוע בשומרון היתה אמורה, כאמור, לצאת לדרך, אולם כעת נראה שעצם קיומה עשוי להיות מוטל בספק