אלחנן גלט: ''אני לא פוגש הדתה אלא צמאון לחיבור למקורות''

מנכ"ל ישיבות ואולפנות בני עקיבא מקווה שייבחר רב ראשי אחד, נותן העדפה לשירות לאומי אך גאה בכך שצה"ל מחזר אחרי הבנות הדתיות.

ערוץ 7 , י"ז בכסלו תש"פ

אלחנן גלט
אלחנן גלט
צילום: מירי שמעונוביץ

מנכ"ל ישיבות ואולפנות בני עקיבא, אלחנן גלט, התראיין בסוף השבוע האחרון לעיתון דה מרקר ואמר כי הציונות הדתית מגוונת יותר מכפי שהיא נתפסת בציבור הרחב.

"יש אצלנו חברויות ושידוכים בלי קשר לשם המשפחה, מתחתנים בין אשכנזים לאתיופים ומרוקאים. זה כבר לא רלוונטי לדור הצעיר", אמר גלט וגם הפתיע כשגילה כי כשהיה מנכ''ל משרד הדתות המליץ להתעקש על מינוי רב ראשי אחד לישראל.

"בהרבה ערים יש רק רב אחד, אני מקווה שזה יקרה גם ברבנות הראשית, אבל לא כולם רוצים שזה יקרה", סיפר גלט והוסיף כי כיום יש מפלגות המשמרות את התפיסה העדתית, "שלושת ילדיי האשכנזים נישאו לנשים מעדות המזרח והנושא לא היה רלוונטי בשום שלב, הנוער מסתכל קדימה על סוגיות אחרות".

גלט החולש על 74 ישיבות ואולפנות ''בני עקיבא'' הסביר כי עולם החינוך הוא לא עולם של רובוטיקה, "אני גאה בילדים ששואלים שאלות, שמלבנים דברים".

בנוגע לאירועים הפוליטיים ציין גלט כי הוא אינו חי את המגרש הפוליטי אך עם זאת "התפישה היא שלכל אדם מגיעה זכות החפות עד שיוכח אחרת. המסר שעובר אצלנו במגרש הוא שאמות המידה של צדק ויושר הן בסיס למנהיגות ומותר שלאזרח תהיה ביקורת. אנחנו פועלים לייצר אצל התלמידים שלנו תחושה שלא צריך להיות יס מן אלא להיות ביקורתיים כלפי המורה בכיתה והמפקד בצבא וכלפי המנהיגות שהוא חי בתוכה ועדיין יש זכות חפות".

על מערכת החינוך החילונית אמר גלט "אני פוגש מנהלים מורים ובוגרים של המערכת והם מעוררי השראה, אנשים איכותיים". לתפיסתו של גלט במערכת החינוך כיום אין הדתה: "אני לא פוגש הדתה אלא צמאון לחיבור למקורות, אני שמח שכל אחד נוהג ומלמד, לפי דרכו".

"בצבא יש עודף בנות, והן יכולות לתרום בבתי חולים ובמסגרות חברתיות, זה טוב לכולם. מחמיא לנו שהצבא רוצה בנות איכותיות ולכן פועל לגייס בנות שלנו והן נענות לזה, הייתי מעדיף שהן לא ישרתו ביחידות קרביות. נניח באותו הטנק, זה מאתגר, מי שהיה באותו טנק יודע מה עושים אחרי 48 שעות, יש צרכים פיזיולוגים, וזה הופך את זה למורכב", הדגיש מנכ''ל רשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא.

''התרומה של הבנות שלנו בשירות לאומי והבנים בצבא היא בסקאלה הגבוהה. שירות לאומי נמצא בשפיץ של הצרכים של החברה הישראלית", אמר גלט וציין כי אם בכל זאת יש צעירה שתרצה לשרת בצבא היא תקבל ליווי וחיזוק.