תמונת גופשטיין בחתונה הכעיסה את פייסבוק

חשבון הפייסבוק של בנו של בנצי גופשטיין נחסם לאחר שהעלה תמונות משפחתיות בהן מופיע גם אביו. ״עברת על כללי הקהילה״ נמסר לו.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ח בכסלו תש"פ

תמונת גופשטיין בחתונה הכעיסה את פייסבוק-ערוץ 7
בנצי גופשטיין
צילום: הלל מאיר/TPS

חשבון הפייסבוק של יהודה גופשטיין, עורך הגיליון 'גילוי דעת' נחסם רק משום שהוא העז להעלות תמונה שלו יחד עם אביו, בנצי גופשטיין.

לערוץ 7 הוא מספר, "בפייסבוק לא ניתן היום למצוא את השם שלי כי מחוק לי לגמרי את החשבון. יום בהיר אחד מחקו לי לגמרי את החשבון. רשמו 'אינך זכאי להשתמש בפייסבוק' ללא הסברים. ההסבר שיכול להיות אפשרי הוא שהעליתי כמה פוסטים עם תמונה של אבא שלי".

"הוא עכשיו הדמון העיקרי שפייסבוק נלחמת בו", אומר יהודה גופשטיין על אביו. "יום אחד הווטסאפ המשפחתי של משפחת גופשטיין התמלא בהודעות על כך שפייסבוק מחקה שנים אחורה תמונות משפחתיות. זה הגיע לרמה כזו שאמא שלי העלתה תמונה מיום הנישואים ובה הייתה עוגה שבה היה מודפסת תמונה של ההורים שלי. על התמונה הזו פייסבוק הודיעה להם שהם עוברים על כללי הקהילה של פייסבוק, ולכן הסירו את הפוסט הזה".

מוסיף גופשטיין ומדגיש כי פייסבוק "לא עונים על שום שאלה, וגם כשמנסים לערער לרשת הנסתרת הזו אין הסבר. הם כאילו בודקים את הערעור, אבל שולחים תגובה מוכנה מראש שבה הם אומרים שהפרת את כללי הקהילה של פייסבוק ואנחנו לא יכולים לפרט".

גופשטיין נזקק לעמוד הפיסבוק שלו לא רק כאדם פרטי אלא גם לעבודתו כעורך. "הם שלחו לי תמונה מהמילואים שלוש שנים אחורה והם אומרים שהתמונה עברה את כללי הקהילה בפייסבוק. רציתי לבדוק את הכללים הללו והעליתי תמונה שלי בחתונה שלי עם אבא ואימא שלי. בדקתי כמה זמן ייקח להם למחוק את התמונה. זה לקח שעתיים".

"חבר שלי פרסם צילום מסך של הפוסט הזה עם התמונה מהחתונה. הפוסט שלו היה יום אחד באוויר ולאחר מכן הוא נחסם לחודש שלם. לאחר מכן הם הורידו עוד ועוד פוסטים ישנים שלי וכך לאט לאט הם הלכו שנה ועוד שנה אחורה והורידו פוסט מ-2014 כשאב שלי נעצר וכתבתי פוסט על חופש הביטוי. צילמתי את הורדת הפוס הזה וכתבתי שכנראה גם הרשת החברתית לא יודעת מה זה חופש ביטוי. אחרי כמה שעות מחקו לי את החשבון לגמרי".

להערכתו של גופשטיין לא מדובר בארגוני שמאל שמחפשים ומוצאים את התמונות, אלא שתכנה ממוחשבת מזהה את התיוג בנצי גופשטיין וללא קשר לסיטואציה שבה נכתבו או צולמו הדברים החשבונות נסגרים או הפוסטים מורדים.

בהמשך דבריו מציין גופשטין ומעיר כי מנגד, פוסטים של מחבלים וגורמים אנטישמיים לא זוכים לתגובה ברוח זו.

לפי שעה לא הגיעה למערכת ערוץ 7 תגובת פייסבוק. לכשתימסר תגובה שכזו היא תפורסם במלואה.