עמית סגל לערוץ 7:
נתניהו חנק את הרעיון הלאומי הפלסטיני

הפרשן הבכיר מספר על הסדרה "ימי בנימין" שערך: "נתניהו יותר אידיאולוג מאופורטוניסט. ההקפאה והסכם חברון היו אירועים טקטיים".

יוני קמפינסקי , י"ח בכסלו תש"פ | עודכן: 20:02

לקראת שידור הפרק השני בסדרת הכתבות 'ימי בנימין' על דמותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שוחח ערוץ 7 עם פרשן חדשות 12 עמית סגל, עורך ומגיש הסדרה.

"הזיכרון האנושי שוכח ונוח להשפעה והרבה דברים נשכחים כשהם לא מתאימים לנרטיב", אומר סגל ומספר כי נבירה בארכיון מגלה פרטים שקשה להאמין על נתניהו.

"הפתיע אותי עד כמה נתניהו נתפס בהתחלה כמישהו קר ומלאכותי שלא מעורר שום רגש, מין ניר ברקת כזה, לעומת טמפרטורת הרתיחה היום כשאומרים את השם בנימין נתניהו. הדבר השני הוא עד כמה דרמטיים היו ימי אוסלו ורצח רבין", תקופה בה יעסוק הפרק השני שישודר הערב (שני) תחת הכותרת 'האם הוא אידיאולוג או אופורטוניסט'.

"נראה את כל הראיות. המסקנה שלי היא שהוא הרבה יותר אידיאולוג מאופורטוניסט. מומו פילבר שהיה אז העוזר שלו וסמנכ"ל מועצת יש"ע הגדיר את זה יפה כשציטט את נתניהו שאמר 'אתה מזגזג ומזגזג עד שאתה מגיע לאן שרצית'. לטעמו של סגל כאשר בוחנים את הדברים עשרים וחמש שנה אחורה, מסתבר שלמרות עסקת שליט שסגל התנגד לה ולמרות ההתנתקות שלא הייתה מרגעי האומץ של נתניהו, הרי שבסופו של יום נתניהו סייע לחנוק את הרעיון הלאומי הפלסטיני, כהגדרתו של סגל.

לטעמו, במובן זה מרבית תחזיותיו של נתניהו התממשו. כך כשדיבר על טילים מעזה, כך כשקבע שאוסלו ייכשל, כך כשדיבר על סכנת הנסיגות. "רוב הימין האידאולוגי חזה את זה, אבל נתניהו הוא לא מתנחל ורגבי אדמת ארץ ישראל לא עשו לו את זה. התחזיות שלו והיכולת שלו לשווק אותן הם הדבר המשמעותי ביותר".

סגל סבור שעיקר משנתו של נתניהו מתבססת על האלמנט הביטחוני לאומי ופחות על האידאולוגיה של ארץ ישראל בנוסח מנהיגי ההתנחלות, אך לנוכח הפרטנר הפלשתיני התוצאה זהה. לו היו שבדים מחליפים את הפלשתינים ניתן לשער שהיה נוצר וויכוח בין נתניהו לזמביש, כלשונו.

"ההקפאה ואפילו הסכם חברון וויי היו אירועים טקטיים, גם אם הם מעוררים הרבה מאוד כאבי בטן", אומר סגל.

על יחסי נתניהו והציונות הדתית אומר סגל כי פוליטיקה אינה מושתתת על הכרת טוב. "הציונות הדתית ברובה לא הצביעה ולא תצביע נתניהו אלא למפלגות שישבו בקואליציה עם נתניהו ולא ילכו עם כחול-לבן העבודה או מרץ, ולכן הדיונים האלה מרתקים בהיבט האקדמי אבל ברמה המעשית, אף דמות בציונות הדתית לא השפיע על מצביע ליכוד באשקלון או באשדוד. לכן קצת צניעות לא תזיק. הוויכוח לא יכריע את גורל המדינה".

עוד מוסיף סגל ואומר כי טעות היסטורית קיבעה את המחשבה ש'התחיה' היא שהובילה למפלת הימין ב-92', מה שאינו נכון, ועם זאת טוב לה לציונות הדתית שהיא לא תהיה זו שתיזכר בזיכרון הקולקטיבי כזו שהשליכה את האבן הראשונה אחר נופלו של נתניהו. וב לה שהדבר יגיע מכיוונו של אדם כדוגמת גדעון סער.

את המחלוקת בתוך מחנה תומכי הימין סביב נתניהו והאשמות ה"ביביסטים" את הציונות הדתית, רואה סגל כאירוע בר חלוף וטבעי לנוכח הניסיון לכרוך תחת מטרייה אחת ארבעה שבטי ימין: חרדים, דתיים לאומיים, פריפרייה וביביסטים. המציאות מחייבת שבין ארבעה שבטים שכאלה תיווצרנה מחלוקות.

"אני לא חושב שאידיאולוגית נתניהו השתנה לאורך השנים מיום שכף רגלו דרכה לראשונה בליכוד", קובע סגל הסבור כי לא רק נתניהו, אלא כל מי שעמד בראש הנהגת המדינה סבור כי טובת המדינה היא טובתו ולהיפך. "הם רואים את עצמם כנכס הגדול ביותר של המדינה. כך היה בן גוריון, כך בגין וכך אחרים. זה לא יהיה שונה עם נתניהו ולא צפוי שינוי בנושא הזה".

"יש משהו מצער בכך שנתניהו נזכר לערוך את השינויים הנחוצים במערכת המשפט רק כאשר הוא נקלע להתנגשות חזיתית עם מערכת המשפט. היה טוב יותר אם הוא היה הולך על הדברים האלה לפני עשור. הוא יכול היה".

מכאן עברה השיחה עם עמית סגל על החלטתו המושכלת להיות יותר דעתן בשידורי החדשות הטלוויזיוניים בהם הוא משתתף. "אני לא מתחרט על המעבר הזה. אין לי ציפייה שביומו הראשון במערכת אדם יביע את עמדתו. שמונים או תשעים אחוזים מהעבודה העיתונאית שלנו צריכה להיות דיווחים, סיפורים וחשיפות ולוקח זמן כדי לבנות את השרירים ומאסת הגוף. זה תפקיד כפול שאולי הוא סותר לפעמים".

על טענתו של גדעון סער נגד שידור הסדרה, אומר סגל כי הוא מבין את התחושה ששידור של 160 דקות הוא תשדיר שירות למתחרה. "ועדת הבחירות דחתה את הטיעון הזה. אני מכבד את העמדה הזו ואין לי ויכוח עקרוני איתה. אני רק חושב שמי שיצפה בסדרה יקבל תמונה מורכבת וממילא אף אחד לא ישנה את דעתו על נתניהו בעקבות הסדרה".