ילדי עירך קודמים
עינת קליש מסבירה את ההחלטה לעכב רישום תלמידים דרוזים לבתי הספר בחיפה

בממוצע 100 בקשות שיבוץ של תלמידים חיפאים נדחו כל שנה בזמן שחיפה קיבלה מעל 600 תלמידי חוץ לחינוך הציבורי.

ראש העיר חיפה עינת קליש רותם , י"ט בכסלו תש"פ

ד"ר עינת קליש רותם
ד"ר עינת קליש רותם
צילום: Flash90

אחרי שנים בהן נמנעה זכותם החוקית של תלמידי חיפה לבחור את התיכונים בהם ילמדו, ולאחר ששובצו על פי אזורי רישום סגורים בלבד בזמן שתלמידי חוץ יכלו לבחור באין מפריע היכן ללמוד, ולאור היקפי הבניה הגדולים בשכונות מתחדשות - עיריית חיפה עושה סדר.

בדיקות שנערכו גילו כי בממוצע 100 בקשות שיבוץ של תלמידים חיפאים נדחו כל שנה בזמן שחיפה קיבלה מעל 600 תלמידי חוץ לחינוך הציבורי, כשחלקם אף קיבלו זכות בכורה בבחירת בתי הספר. בנוסף, חקירות ראשוניות גילו זיופי כתובות לא מעטות, המצביעים על מאות תלמידי חוץ נוספים שהצליחו להשתלב ללא בקרה במערכת.

למרות העלויות והמשאבים הרבים אותם מממן משלם המיסים החיפאי, מעבר להחזרי המימון של משרד החינוך - הסוגייה אינה כלכלית או כספית.

בשנים הקרובות יבנו שכונות חדשות ויתחדשו שכונות קיימות באזורים נרחבים בעיר ביניהם רמות רמז, חביבה רייך, ברנר, ברל כצנלסון, גבעת זמר, רמת גולדה, ורדיה ,קרית אליעזר ועוד. המערכת העירונית לא נערכה לקראת בנייה זו כנדרש עם שירותי חינוך וקהילה.

שכונות אלה יאכלסו תוך חמש שנים 4396 דירות חדשות. לילדים בשכונות הללו כבר היום יש מצוקת מקום בבתי הספר הקרובים לביתם. מרבית משכונות אלה הפכו לאזורים המועדפים על ידי תושבי דליה ועוספיה, הדורשים שיבוץ במוסדות ספציפיים.

רשימה זו אינה כוללת את השכונה החדשה והגדולה נאות פרס, בה לא הוכנו מבעוד מועד תשתיות לחטיבה ולתיכון.

עיריית חיפה תמשיך לשרת באהבה את כל ילדיה, בלי הבדלי גזע דת או מין, ותמשיך לקבל בברכה ובאהבה את תלמידי החוץ שהתחילו כאן את לימודיהם, מכל הסביבות ומכל העדות, בהתאם לאילוצים העירוניים שהוזכרו.

תלמידי החוץ יתקבלו רק לאחר שיסתיים שיבוץ הילדים החיפאים, ועל בסיס מקום פנוי בלבד. במקביל, כדי להיערך לשנים הבאות, העירייה שוקדת בחודשים אלה על בחינת הצרכים המדויקים בפרויקטי התחדשות עירונית לתשתיות הציבוריות, ביניהם מוסדות החינוך, דבר שלא נעשה מעל עשור.

עיריית חיפה תפעל בשותפות עם משרד החינוך במטרה להגדיל את ההשקעות בתשתיות החינוכיות של העיר חיפה, המהוות מקור גאווה לעיר ומשמשות מוקד משיכה מטרופוליני עבור כל תושבי הסביבה, ללא יוצא מן הכלל.