עו"ד איילת גלילי
עו"ד איילת גלילי צילום: אישי

יו"ר הוועדה לשוויון מגדרי בלשכת עורכי הדין, עו"ד איילת גלילי, תכנס בימים הקרובים דיון בעקבות דבריו של פרקליט המדינה שי ניצן שערך השוואה בין תיקי נתניהו לתיקי אונס.

הדיון יעסוק בדבריו של ניצן ובהתבטאויות דומות שהשמיעו גורמים שונים לאורך השנים במערכת המשפטית ובמערכת הציבורית.

בדבריה, מדגישה עו"ד גלילי, "דבריו של ניצן גורמים לזילות חומרתן של עבירות האונס, עבירה מהקשות ביותר במשפט הדין הפלילי, וזאת מספר ימים בלבד לאחר התבטאותו המבישה של חבר הכנסת ורופא הנשים אחמד טיבי שהשווה הפגנה שבה נכח לאונס. על אנשי הציבור לחדול מהשוואות אלה במאה ה-21".

"מה אמורה לחשוב נפגעת תקיפה מינית כשמשווים את החוויה ההרסנית שחוותה לתיקים הנוגעים לשאלת סיקור עיתונאי אוהד?", תוהה גלילי, "הייתי מצפה כי נציג בכיר של מערכת המשפט, אשר תפקידו להגן על כבודן של נשים נפגעות תקיפה מינית, לא יעשה שימוש בחווייתן הקשה של הקורבנות לתיקי שוחד וסיקור עיתונאי אוהד".

"בדבריו של ניצן המטרה הייתה לכאורה לזעזע את הציבור, אז נשאלת השאלה מדוע הפרקליט המלומד בחר דווקא בעבירת האונס ולא באחת מהעבירות החמורות המפורטות בספר החוקים כדי להעביר את המסר", ציינה.

היא הדגישה, "קרבנות אונס צריכות להקדיש את כל חייהן לשיקום נפשן, וכל התבטאות מיותרת כזו פוגעת במסר הנוגע לחומרת העבירה ובעיקר מפגינה חוסר רגישות כלפי נפגע העבירה. כמשפטן שנמצא בתפקיד ציבורי בכיר שלאורך השנים עסק בפרשיות אונס ותקיפות מיניות, אני מתקשה להבין את ההתבטאות של ניצן שמתהדר במאבקו למען עשיית צדק בכל דרך תוך הפגנת יחס מזלזל שכזה כנגד נשים שעברו חוויות קשות מעין אלו".