בשורה למטיילים בי-ם:
נפתח מקטע חדש בטיילת החומות הצפונית

אחרי 5 שנות עבודה טיילת החומות הצפונית פתוחה שוב למלוא אורכה - משער יפו ועד שער האריות.

ערוץ 7 , י"ט בכסלו תש"פ

אלקין על הטיילת
אלקין על הטיילת
צילום: משרד ירושלים ומורשת

אחרי כחמש שנות עבודה טיילת החומות הצפונית פתוחה שוב למלוא אורכה - משער יפו ועד שער האריות.

אורכו של המקטע כ-3 ק"מ המקיפים למעלה ממחצית העיר העתיקה לכיוון מערב, צפון ומזרח, ומאפשרים מבט ממעוף הציפור אל הרובע הנוצרי והמוסלמי והר הזיתים על שלל אתריו.

הפיתוח בוצע ביוזמת משרד ירושלים ומורשת בעלות של 11 מיליון ש"ח, בביצוע החברה לפיתוח מזרח ירושלים (פמ״י), וכחלק ממדיניות משרד ירושלים ומורשת להכשיר, לפתח ולשקם מסלולי טיול במרחב העיר העתיקה.

שר ירושלים ומורשת ח"כ זאב אלקין אמר, "היום זה ברור, לא ניתן לחלק את ירושלים, לא את העיר העתיקה ולא אף פיסה ממנה. פרויקט טיילת החומות מבטא את החיבור של החלקים השונים של ירושלים, כמו שאי אפשר לנתק את החלקים השונים של העיר העתיקה מהעיר העתיקה, אי אפשר לנתק את ירושלים מהעיר העתיקה שהיא לב ליבה של העיר הזו.

החומות שמטרתן המקורית הייתה להפריד, מבטאת היום דווקא את החיבור של ירושלים, את ירושלים המאוחדת. מי שעומד כאן יכול להביט אל העיר העתיקה ואל ההיסטוריה שלה, והוא יכול להביט החוצה אל הר הזיתים עם כל המשמעות ההיסטורית של הר הזיתים ואל עבר האוניברסיטה העברית המקום שמסמל את העתיד של העיר הזו".

"המשמעות של ירושלים מאוחדת מטילה עלינו גם חובה להפוך אותה לכזו בנראות שלה. הפרויקט הזה הוא אחד מתוך עבודות רבות שאנחנו מבצעים כאן, כמו הנגשת העיר העתיקה, שיפוץ המרחב העירוני והתשתיות וכמובן הניקיון שלה ואנחנו נמשיך לפעול ולעשות למען העיר ירושלים ותושביה".

מרדכי בניטה מנכ"ל משרד ירושלים ומורשת ברך: "המקטע החדש של הטיילת הצפונית משתלב היטב פעילויות ובהשקעות השוטפות של משרד ירושלים ומורשת בעיר העתיקה ובמזרח העיר כאשר התוכנית הכוללת היא לצאת משער יפו ולהגיע אליו בחזרה סביב העיר העתיקה כאשר רוב רובה של הדרך הוא על החומה. הטיילת היא הטרק ההיסטורי של ירושלים והמטיילים בה חווים חוויה של שימור סביבה, תרבות ומורשת באווירה נינוחה יותר מאשר במפלס הרחוב ובנוסף מקטינים את עומסי המטיילים בסמטאות".

במקטע החדש הכולל את חומת החפיר, מגדל החסידה (בורג׳ אל לקלק) ושער האריות, בוצעו עבודות תשתית, מעקות, תאורה ועוד, והוסדר תפעול מול מתקנים אחרים הצמודים לחומה ביניהם מבנים שונים ובתי מגורים.

במבט לתוך העיר העתיקה נשקפים מכאן הרובע המוסלמי, הר הבית וכנסיית סנטה אנה הצלבנית. מחוץ לחומה נשקפים במקטע זה שכונת א-סהרה, מוזיאון רוקפלר, הר הצופים, הר הזיתים והקדרון. מבחוץ לחומה - חפיר עמוק שנחצב בתקופה הערבית הקדומה.

טיילת החומות היא נתיב השמירה של ביצורי ירושלים העות'מאנית מזה כ-480 שנה, גבולו של אתר מורשת עולמית של אונסק"ו (העיר העתיקה וחומותיה) ומונומנט בולט ומשפיע בנוף האורבני של העיר בעבר ובהווה. לחומה עצמה, לטיילת החומות ולנופים הנשקפים ממנה ערכים אדריכליים, היסטוריים, אורבאניים ונופיים, גאוגרפיים, דתיים וגיאופוליטיים ייחודיים המהווים חלק מהמורשת הבנויה של ירושלים.

פרויקט רחב היקף לשימור חומות ירושלים התבצע בשנים 2007-2010 ע״י רשות העתיקות וממצאי הפרויקט היוו בסיס למערך הדרכה עדכני לטיילות המופעלות ע״י החברה לפיתוח מזרח ירושלים.