מחזיקים את לומדי התורה - ברוחו של אבא-סבא זצ"ל

בנו ונכדו של הרב משה צבי נריה זצ"ל, הרב נחום והרב יצחק, מספרים על דרכו בעולם התורה ומורשתו להצמחת גדולי תורה מתוך הציונות הדתית

תגיות: אחד לאחד
בשיתוף קרן אחד לאחד , י"ט בכסלו תש"פ

להשתתפות בפרויקט של קרן אחד לאחד

הרב נחום נריה, ראש ישיבת 'תורה בציון', בנו של הרב משה צבי נריה זצ"ל, מספר על דמותו הייחודית של אביו ביום השנה ה-24 לפטירתו, ועל מיזם 'אחד לאחד' ששם לעצמו מטרה להצמיח גדולי תורה מתוך עולמה הרוחני והמעשי של הציונות הדתית.

את ראשית החיבור לתורה ולשירה של תורה ספג הרב נריה בבית אביו , הרב פתחיה זצ"ל, עוד ברוסיה. ,גם בשעה שהוא דיבר אל הדור הצעיר הוא השתדל יותר ויותר לדבר על נושא התורה. קודם לכן, בדור העולים ושורדי השואה, כולם דאגו יותר לצד החומרי והלאומי ופיתחו את הצד החלוצי", לעומת זאת הרב נריה הקפיד לשלב בשירי בני עקיבא את עמל התורה, "הוא האמין בנוער והאמין שהדרך היחידה שהנוער יוכל לגדול היא דרך לימוד תורה".

"הוא שאף וביצע לימוד תורה מעשי ובעיון מבלי לוותר ולהסתפק בקטנות, וכך לגדל את האישיות התורנית של כל אחד ואחד", מדגיש הרב נחום.

הרב יצחק, נכדו של הרב נריה, מוסיף: "סבא מאוד האמין בכך ש'דרך ארץ שקדמה לתורה' זו לא סיסמה. הוא עצמו היה אישיות של דרך ארץ קדמה לתורה. הוא התחיל את היום שלו מאוד מוקדם בלימוד עצמי והתפתחות שלו עצמו בספרים כמו מסילת ישרים, תניא וספרי מוסר וחסידות שלא משו משולחנו ובהם הוא התגדל ומתוכם הרביץ תורה בישראל. הכול נבע מתורה גדולה וישרה המתייחסת למציאות וללומדי התורה באהבה גדולה".

מוסיף הרב יצחק נריה ומציין את הדאגה של סבו לדור כולו, דאגה שהיא זו שהצמידה לו את הכינוי 'אבי דור הכיפות הסרוגות'. "הוא לא דאג לעצמו וזה מה שאנחנו מנסים לעשות בקרן אחד לאחד, דואגים לעולם התורה הציוני. בוודאי שאנחנו רוצים שהישיבה שלנו תגדל ותפרח ושיהיו פה תלמידים יראי שמים אבל המשימה היא הרבה יותר גדולה. המשימה היא להעמיד דור איתן שהולך ברוחו ובדרכו של מרן הרב ומבין שהכול יונק מהקודש".

הרב נחום נריה רואה את בעיית הדור הנוכחי בקושי להתמסרות לתורה. "בזה שנותנים להם אפשרות ללמוד בשקט ולהתפתח בצורה נורמטיבית ועמוקה יותר זה הדבר הגדול ביותר".

הרב נחום מוסיף ומצטט את אביו שאמר פעם שאמנם יש לנו ישיבות ואולפנות אבל עדיין אין לנו אישי תורה כדוגמת הרב אלישיב. "אותם אנחנו צריכים לטפח ולגדל. לשם כך אנחנו צריכים לאמצעים ולא פחות להערכה. הבעיה היא שהציבור שלנו הרבה פעמים לא מספיק מעריך את מונח הגדלות בתורה, ואם יש למישהו תואר סמיכה לרבנות הוא מפסיק ללמוד. קהילה אחת פיטרה את הרב כי אמרו לו 'אנחנו רואים שאתה כל הזמן יושב ולומד אחרי שנבחרת לרב שלנו, אז בשביל מה אתה צריך ללמוד? הרי אתה כבר רב...".

על המיזם כולו מוסיף הרב יצחק ומספר כי לפי שעה הארגון תומך בכמה עשרות לומדי תורה. ,לא אנחנו בחרנו אותם. הם נבחרו על ידי ראשי הישיבות שלהם. יש לנו ועדה ציבורית בראשות הרב יעקב אריאל והרב ציון לוז שמבקרת את הבחירה ואת ההתגדלות שלהם".

המיזם תומך בלומדי התורה במשך שלוש שנים מתוך שאיפה להצמיח מתוך הציבור ישר הדרך המעורה בשדרות העשייה הישראלית גדולים שקשורים למכמני התורה ולציבוריות הישראלית.

להשתתפות בפרויקט של קרן אחד לאחד