יריב לוין:
אורלי בן ארי לא שייכת ל"חבורה" הנכונה, לקליקה המשפטית השולטת במדינה

לא משנה שהסמכות היא של שר המשפטים, לא חשוב אם הפרקליטה ראויה. כך זה עובד - אם היא לא משלהם, המינוי מיד מוקפא.

שר התיירות יריב לוין , כ' בכסלו תש"פ

אורלי בן ארי גינזברג
אורלי בן ארי גינזברג
צילום: יהונתן ולצר/TPS

כמה שזה לא מפתיע, כך זה מקומם. אני מגבה את חברי השר אוחנה שעשה שימוש בסמכותו כשר המשפטים, וביצע מינוי שבכל מדינה אחרת היה מתקבל כמובן מאליו. אלא שאצלנו, התנהלות תקינה במשטר דמוקרטי היא כבר מזמן לא מובנת מאליה.

עוה״ד בן-ארי גינזברג היא פרקליטה מנוסה בעלת ידע מקצועי המכשיר אותה למלא את תפקיד מ״מ פרקליט המדינה. אבל יש לה ״בעיה״ אחת - היא לא שייכת ל"חבורה" הנכונה, היא לא שייכת לאותה קליקה מצומצמת ששולטת במערכת המשפט שלנו ובאמצעותה - שולטת במדינה.

תראו איזה אבסורד - למרות כישוריה - היא לא קודמה לתפקיד פרקליטת מחוז, בגלל שהמינויים נעשים בשיטת 'חבר מביא חבר', והיא אינה משתייכת לחבורה הנכונה. אז קודם הם לא מינו אותה לפרקליטת מחוז למרות כישוריה, ועכשיו הם מסבירים בצביעות, שאין למעלה ממנה, שאי אפשר למנות אותה כי היא לא כיהנה כפרקליטת מחוז.

לא משנה שהסמכות היא של שר המשפטים, לא חשוב אם הפרקליטה ראויה. כך זה עובד - אם היא לא משלהם, המינוי מיד מוקפא.

התהליך הוא פשוט: קודם היועץ קובע סתם כך שכאשר השר ממנה על פי חוק - זה לא חוקי, ואז מגיעים בעלי הבית האמיתיים, שופטי בג״ץ, ומקפיאים את המינוי.

המקרה הזה מלמד פעם נוספת שנדרש שינוי יסודי ועמוק במערכת המשפט. אי אפשר להסתפק במינוי כזה או אחר, אלא צריך לשנות את כל שיטת המינויים מהיסוד. צריך להוציא את השליטה והכוח מידי השופטים, צריך להחזיר את יכולת המשילות לכנסת ולשרים הנבחרים.

אסור לוותר, חייבים להמשיך ולהיאבק על מנת לחולל את השינוי היסודי והעמוק הזה. כל עוד לא נעשה זאת נישאר עם אותה שורה תחתונה: זה לא משנה אם אתה מוכשר, אם אתה מתאים או אם החוק לצידך. פשוט צריך להיות בן-ארי הנכונה.