שגרירת ארה"ב באו"ם: במקום לגנות את ישראל - יש לחקות אותה

תושבת הדרום, אדל ראמר, הופיעה בפני מועצת הביטחון ושאלה את חבריה, "האם אי פעם רצתם כדי להציל את חייכם?".

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ' בכסלו תש"פ

השגריר דנון ואדל ראמר
השגריר דנון ואדל ראמר
צילום: דוברות משלחת ישראל לאו"ם

מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה היום (רביעי) לדיון תקופתי בנושא המזרח התיכון.

בפתיחת הדיון, הופיעה אדל ראמר, תושבת קיבוץ נירים שבעוטף עזה ודיברה על המציאות של תושבי הדרום בצל ירי הרקטות מהרצועה. ראמר הוזמנה על ידי שגרירת ארה"ב לאו"ם, קלי קראפט, המכהנת החודש כנשיאת המועצה.

בפתיחת נאומה פנתה ראמר לחברות המועצה ואמרה, "האם אי פעם יצא לכם לרוץ על מנת להציל את חייכם? כשאני שומעת 'צבע אדום', אני יודעת שיש לי בין 5 ל-10 שניות להגיע למקום בטוח. אם אני לא ליד מרחב מוגן אני פשוט מכסה את ראשי ומקווה שכל מה שנופל לא ייפול קרוב מדי אלי".

"במשך 11 סבבי ההסלמה האחרונים שוגרו 1,800 רקטות ליישובי עוטף עזה. מה אתם הייתם עושים אם 1,800 טילים היו נורים לארצכם?", תהתה ראמר.

היא סיפרה כי במהלך מבצע 'צוק איתן' רסיסי רקטה פוצצו את חדר השינה שלה ושהותה במרחב המוגן הצילה את חייה. "ילדים בעוטף חיים בתחושה שמחבלים יכולים להיכנס דרך מנהרות באמצע הלילה. הבקשה לטיפולים נפשיים עלתה ב-231% בשנים האחרונות, מרביתם בקרב ילדים".

בסיום נאומה קראה ראמר לשגרירי המועצה לפעול נגד טרור החמאס ואמרה, "הדור הבא צריך לגדול על כבוד לשכניו, ולא על בסיס פחד מהם".

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, הגיב לדבריה של ראמר. "דור שלם בישראל לא יודע מהם חיים ללא ריצה למקלטים, דור שלם סובל מטראומה, מפחד של רעשי חפירת מנהרות מתחת לבתיהם".

השגריר התייחס לאירועים האחרונים באיראן, עיראק, בלבנון, בתימן ובסוריה בהם אזרחים עונו ובחלקם אף נרצחו במהלך הפגנות. לדבריו, "הרפובליקה האיסלאמית לא דואגת לתושביה אלא רק לקידום האידיאולוגיה הקיצונית שלה".

שגרירת ארה"ב, קלי קראפט, התייחסה גם כן לדברי אדל ראמר. "לעיתים מועצה הביטחון לא מסוגלת לראות את המציאות בה ישראלים חיים בפחד, במקום זה, היא מוכנה לקבל גינויים נגד ישראל. מדהימה אותי האיתנות של תושבי ישראל. במקום לגנות את ישראל - יש לחקות אותה. חוזקתה מחייה את התקווה לפתרון".

"אמרתי בעבר ואגיד שוב - לישראל לא תהיה חברה טובה יותר מקלי קראפט", סיכמה השגרירה האמריקנית.