הקמפיין המסוכן

המציאות הוכיחה פעמיים שמימין לליכוד אין מספיק קולות ל-2 מפלגות. אם בנט יתעקש לרוץ לבד אחת מהמפלגות תישאר מתחת לאחוז החסימה. דעה

איתי גרנק , כ"א בכסלו תש"פ

הקמפיין המסוכן-ערוץ 7
המפתח לעצור את בנט נמצא בידיים שלה. איילת שקד
צילום: דוברות

הקמפיין שמוביל כרגע נפתלי בנט, בתמיכת ראש הממשלה ובגיבוי אנשי תקשורת מסוימים, הוא מסוכן ביותר. במבחן המציאות אין מקום לשתי מפלגות מימין לליכוד.

כבר ניסינו את זה בבחירות הראשונות של 2019. שוב חוזרים ביטויים כמו "חייבים שתי מפלגות כדי להגדיל את הגוש" ו"נביא קולות נוספים". הדרך הכי טובה לבדוק דברים היא במבחן המציאות. בתוצאות הבחירות הראשונות של 2019, הימין החדש לא עבר את אחוז החסימה ואיחוד מפלגות הימין עבר בקצת. אגב, לאו דווקא בגלל שיותר הזדהו עם איחוד הימין, אלא בגלל שהמצביע הדתי-לאומי הוא מצביע אסטרטגי, והרבה אנשים חשבו שאיחוד הימין לא עובר כי כך הראו הסקרים, והימין החדש בטוח יעבור, ונתנו את קולותיהם לאיחוד הימין.

הפעם זה יכול להיות הפוך. ולכן נפתלי בנט מסכן לא רק את עצמו - אלא יכול להיות שהוא מביא למחיקת הציונות הדתית מהמפה הפוליטית.

ראש הממשלה כרגע נותן גיבוי למהלך הזה בתקווה שהוא יגדיל את הגוש. אכן חסרה לגוש מפלגה, אך היא צריכה להיות ממרכז לליכוד, כמו 'כולנו' בעבר או מפלגות אחרות שהיו משמאל לליכוד והצטרפו לקואליציה הימנית. מימין לליכוד אין מקום לשתי מפלגות, כי ברגע האמת, כשראש הממשלה יראה בסקרים שכחול לבן עוקפים אותו - כמו שאפשר לראות כבר עכשיו - הוא יפעל בכל הכוח כמו שרק הוא יודע כדי שכל מצביע ימין יצביע ליכוד עם קמפיין הגעוואלד הידוע. לכן אסור להאמין לו ולאמירות של מקורביו שהם מבינים ש"הפעם גודל הגוש קובע ולא ניגע במאגר הקולות של המפלגות האחרות".

אשת המפתח שיכולה לעצור את הקמפיין המסוכן הזה היא איילת שקד. איילת שקד צריכה לגלות מנהיגות ולהוביל ביחד עם בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר את הפריימריז הפתוחים. מפלגה שכזאת, שאליה יתפקדו בתוך שבועיים יותר מ-50 אלף איש, היא מפלגה שתגדיל את הגוש ולא תסכן 140 אלף קולות של מפלגת הציונות הדתית או הימין החדש. אם שתיהן ירוצו, אחת מהן בטוח לא תעבור, מכיוון שצריך נס כדי שהקולות יתחלקו בדיוק בצורה שווה שתספיק לשתי מפלגות. לצערנו, אי אפשר לשלוט בזה. פרט לכך, אחדות ומפלגה גדולה יביאו כוח והציבור יחזור להאמין בנבחריו.

אסור לחזור על אותה טעות. אלברט איינשטיין אמר שאי שפיות זה לעשות אותו דבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות. בואו נהיה שפויים, אם לא בשביל הציונות הדתית אז בשביל עם ישראל.

איתי גרנק הוא ממובילי המחאה לאיחוד מפלגות הציונות הדתית והימין האידיאולוגי וקיום פריימריז פתוחים