גאולה כהן
גאולה כהןPhoto by Nati Shohat/FLASH90

נשיא המדינה ראובן ריבלין ספד הלילה (חמישי) לכלת פרס ישראל וחברת הכנסת לשעבר גאולה כהן שהלכה לעולמה בגיל 94.

״גאולה - לוחמת חירות ישראל ברובד העמוק של הרעיון שהייתה לי ולכולנו להשראה של עוצמה, מסירות ואהבת עם בארצו. נלך לאור האש שלה בשבילים שסללה ובאלה שנפרצו בכוחותיה ובזכות פועלה- במחתרות, בפעילות למען ההתיישבות וכמחוקקת וכפרלמנטרית", אמר ריבלין.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר ''קולה של גאולה כהן לא יידום. תמיד ננצור את זכרון פועלה הכביר למען חירות ישראל ואת מסירותה ואהבתה לארץ ישראל. היא שייכת לדור הנפילים ותישאר תמיד זכר ומופת לנו, ממשיכי דרכה. שרה ואני אבלים עם צחי ורנדי וכל משפחתה של גאולה, ויחד עם כל בית ישראל, על האובדן הגדול''.

הלוויתה של כהן תתקיים היום (חמישי) בשעה 13:30 בצהריים בהר הזיתים בירושלים.

השר להגנת הסביבה זאב אלקין (הליכוד) ספד לכהן ואמר כי היתה ''אחת מהדמויות הראויות להערצה בהיסטוריה של הפוליטיקה הישראלית. יותר מכל היא היתה מזוהה עם המאבק למען עליית יהודי ברית המועצות (בלי הובלה שלה במאבק הזה במשך שנים יתכן ולא הייתי זוכה לעלות לארץ) ופעילות למען התיישבות ביו''ש.

''‏יצא לנו להיפגש ולשוחח לא מעט מאז כניסתי לפוליטיקה, וממש הערצתי אותה. גם חוק יסוד ירושלים בירת ישראל זאת יוזמה שלה ונחקק בזכות הנחישות שלה. עם ישראל ומדינת ישראל חייבים לה רבות. יהיה זכרה ברוך, ותנחומיי לעמיתי השר צחי הנגבי ולכל המשפחה", הוסיף אלקין.

שר הביטחון נפתלי בנט אמר כי ''‏גאולה כהן היתה לוחמת עם נשמה גדולה למען ארץ ישראל השלמה. אידיאליסטית שאהבה את עמה ואת ארצה. היא תחסר לעם ישראל".

ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי ספד: ''גאולה כהן, אישה גדולה, קולה של המחתרת וארץ ישראל. גאולה - האישה הלוחמת, שהקדישה את חייה ופועלה למען המולדת איננה. פגשתי את גאולה בחברון ובסבסטיה, בירושלים, ברצועת עזה ובבקעת הירדן, תמיד עם רוח ארץ ישראלית גדולה. בצער על לכתה של אשה גדולה, בצער עם צחי הנגבי והמשפחה".

ח״כ גדעון סער מהליכוד ספד, ״גאולה כהן היתה מדמויות המופת של ישראל: תמיד לחמה וחלמה. מנעוריה בלח״י היא באמת גוייסה ״לכל החיים״ לרעיון תחיית עם ישראל בארצו. חיה את אוצרות החוכמה היהודית. הלהט האידיאולוגי שלה מעולם לא דעך: במדרשה הלאומית, בפעילות הפרלמנטרית, בבית אצ״ג. משתתף בצער חברי צחי הנגבי והמשפחה״.

סגנית השר ציפי חוטובלי אמרה "גאולה האהובה, כמה כואבת היא הפרידה ממך. אבל כבד יורד הלילה על כל אוהבי האמת, אוהבי הארץ, ואוהבייך. היית לי מורה גדולה, הערצתי את רוח הלחימה שלך למען כל מה שהאמנת בו עד שנותייך האחרונות. צחי היקר, משתתפת בצערכם, אתה איבדת אמא יקרה, עם ישראל איבד מנהיגה דגולה. יהי זכרך ברוך".

יו״ר העבודה-גשר ח״כ עמיר פרץ אמר כי "גאולה כהן ז״ל היתה יריבה אידאולוגית, אך הערכתי אותה על דביקותה בתפישות עולמה. מאחל לחברי השר צחי הנגבי שלא ידע יותר צער".

ח''כ תמר זנדברג ממרצ ספדה גם היא, ''גאולה כהן זכרונה לברכה. גם מהצד ההפוך של המפה הפוליטית אי אפשר שלא להעריך את הדבקות האידיאולוגית, הנאמנות לדרך והנחישות להוביל אותה. יהי זכרה ברוך, תנחומים לצחי הנגבי ולמשפחה''.

קונסול ישראל בניו יורק דני דיין הגיב בצער לפטירתה של כהן, ''אני במזרח ולבי בסוף מערב: מזיל דמעה על לכתה של מורת-דרכי וחברתי הטובה גאולה כהן. עצוב מאד שלא אוכל ללוותה בדרכה להיטמן ברגבי ארץ אהבתה.

''כשנעלמה תנועת התחיה חששתי שתיבול אבל אז הקימה את בית אורי צבי גרינברג ופרחה עוד יותר. לוחמת, מחנכת, אידיאולוגית, סופרת ומעל הכל יהודיה גאה", ספד.

ח"כ צבי האוזר מכחול לבן סיפר ''זכיתי להכיר וללמוד מאישה שהיתה לאגדה עוד בחייה. לוחמת חרות ישראל שחלמה על גאולה והגשימה. מי שיישמה בכל רגע בחייה את הצו ׳לא ינום ולא יישן שומר ישראל׳. נוחי על משכבך בשלום גאולה. תודה והוקרה על שירות מסור ונאמן לעמך ולארצך".

ח"כ אופיר סופר (הבית היהודי-האיחוד הלאומי) אמר כי ''גאולה כהן עבור בני גילי מסמלת את אלו שפשוט אהבו את הארץ ונלחמו עליה, נאבקו על שלמותה ועמדו בעקשות ובנחרצות על דעתם. גאולה תיזכר בעיני ובעיני רבים כמי שאהבה את הארץ עם כל הלב וכל הנשמה. תנחומי לשר צחי הנגבי ולמשפחה''.