גלעד שלמור במוסקבה: "הישראלים עברו תשאולים קשים של שש שעות"

כתב חדשות 12 היה בשדה התעופה של מוסקבה ביחד עם ישראלים שעוכבו: "שוטרים לקחו אותם הצידה, התנהגו אליהם כמו לפושעים".

103FM , כ"א בכסלו תש"פ

גלעד שלמור
גלעד שלמור
צילום: אייל בן יעיש, חדשות 2

גלעד שלמור, כתב הפלילים של חדשות 12 השוהה במוסקבה, סיפר על עיכוב הישראלים שנחתו בשדה התעופה, כדי לתת לישראלים תחושה שאינם רצויים ברוסיה.

אריה אלדד: "מעכבים אותך או לא?"

גלעד שלמור: "אני מודה שהרגעים של הבידוק היו מתוחים. צריך לציין שהגעתי כדי לסקר את המשפט של נעמה יששכר, ולא עיכבו אותי - הסיבה לכך היא שאני לא הגעתי בטיסת אל על. ממה שאני מבין, 50 הנוסעים עוכבו בגלל הדרכונים הישראלים ובגלל שהם הגיעו עם טיסת אל על, כלומר הם סומנו.

''אנשים שאני מדבר איתם שהיו על המטוס מספרים שהם הגיעו לעמדת בידוק הדרכונים ואיך שהם שלפו את הדרכון הישראלי, התגודדו סביבם שוטרים רוסיים ולקחו אותם לאיזושהי פינה בנמל התעופה, שמו אותם במתחם עם סרט סימון לבן ושלפו אותם לתשאולים ארוכים. במשך 6 שעות הם נשאלו שאלות, 'האם הם באו לעבוד או לבלות'. זה מה שהרוסים ניסו לגלות".

אלדד: "לקחו טביעות אצבעות, כמו שעושים במקום מסודר לפושעים?"

שלמור: "נכון. בתום התשאול הארוך שהם אומרים שלא היה מפחיד, אלא היה נעים ומנומס, צילמו אותם ולקחו מהם טביעות אצבע. ממש התנהגות שמפעילים כלפי פושעים בדרך כלל".

בן כספית: "כן זה לגמרי מתכתב עם מה שאמר פה יאשה קדמי (לשעבר ראש ארגון נתיב), שזה מה שעושים לרוסים כאן - אז הם התחילו לעשות את זה שם. היום (ד') או מחר (ה') אמורה להגיע לפה משלחת רוסית לדון, במפגש שנקבע מראש, כי הם מתלוננים כבר הרבה זמן שמתייחסים אליהם לא טוב בנתב"ג. צר לי על הישראלים שעוברים עכשיו את מה שהם עוברים אבל אולי הגיע הזמן שנבין שלמטבע יש 2 צדדים".

שלמור: "ליברמן, בשעה שהיה שר חוץ ביטל את חובת השגת הוויזה לפני כניסה למדינה, כלומר ישראלים לא צריכים ויזה כדי להיכנס לרוסיה, ורוסים ואוקראיניים לא צריכים ויזה כדי להיכנס לישראל. זה יצר גל אדיר של עבודה זרה ובלתי חוקית, של אנשים שהגיעו לעבוד במלונאות באילת ובכל מיני מקומות. דירות עמוסות במהגרים רוסים ואוקראיניים בעיקר בחולון ובבת ים.

''כמובן שהייתה תופעה גדולה מאוד של הברחת נשים לצרכי זנות וזה בהחלט יצר בעיה - ואז ישראל, לא רצתה כמובן לפגוע ברגשות הרוסים, אז עדיין אפשרו להיכנס, אבל כל אדם שהגיע מרוסיה או אוקראינה היה צריך ספונסר ומישהו שיערוב לו ויחתום עליו. גם תייר שהגיע למקומות הקדושים לנצרות, היה יושב במשך שעות בעמדה הקטנה, ביציאה מנתב"ג, ויושב ונשאל ומתוחקר. מה שמאוד פגע בכבוד הרוסי וזה בעצם השורש לדבר הזה. עכשיו הם פשוט מחזירים לנו, זה כל הסיפור".

כספית: "מגיע לנו. גלעד אתה בכלל נסעת למשפט של נעמה יששכר?"

שלמור: "נכון, זה קורה ב-10 בבוקר ויכול להיות שאם לא יהיה עיכוב טכני מפתיע, תתקבל החלטה לכאן או לכאן".