תכשיטים
תכשיטיםצילום: ISTOCK

למכון צומת הגיעה לאחרונה פניה לא שגרתית. יזם המוכר תכשיט שבתוכו שבב המכיל את כל התנ"ך כשהוא ממוזער הנקרא "תנאור" פנה וביקש לבדוק האם ניתן לענוד את התכשיט גם בשירותים ואין בכך ביזוי של הספרים הקדושים.

הרב מנחם פרל ראש מכון צומת קבע כי הדבר מותר. הרב הסביר כי השיטה הטכנולוגית, בה נעשה שימוש בתכשיטים הללו, שיטה המאפשרת חריטת כל 24 ספרי התנ"ך ומזעורם לתוך שבב באמצעות ננו טכנולוגיה, נבדקה במכון. "מצאנו כי מותר לענוד את התכשיט בכל מקום ואף להיכנס למקום שאינו נקי, כבית המרחץ או בית הכסא ללא חשש חילול הקודש".

לדבריו, "מבחינת ההלכה יש הגדרות לכתב ובמקרה זה הכתב לא נעשה על ידי אדם אלא בכוח כוחו בלבד, האותיות קטנות ולא ניתנות לקריאה ללא מכשיר עזר ואות שגודלה אינו גדול מרוחב שערה אינה נחשבת ככתב ובוודאי אותיות שגודלן ננומטר ויש צורך במכשיר מאד מיוחד כמו מיקרוסקופ מקצועי שמצוי רק במעבדות מתקדמות, אין בהם קדושה לעניין כניסה למקום שאיננו נקי".

הרב פרל אומר כי כתיבה באמצעות ננו טכנולוגיה היא רק דוגמא למפגש ההלכתי עם הטכנולוגיה החדשה שמעמידה בפנינו שאלות מרתקות וצוותי התורה והמדע שבמכון מקבלים כל העת פניות על סוגיות שהדורות הקודמים לא הכירו ולא שיערו שיהיו, זה מחייב להמשיך ולבנות את תורת צומת ולבנות את הממשק בין ההלכה למירוץ הטכנולוגי.