הרב דוד פוקס
הרב דוד פוקס צילום: אולפני אתרוג

הרב דוד פוקס, מוותיקי הר"מים בישיבת נתיב מאיר בירושלים, ומראשי כולל מר"ץ במבשרת ציון, הלך לעולמו.

הרב רא"ם הכהן, ראש ישיבת עתניאל, ספד לרב פוקס בשיחה עם ערוץ 7. "מדובר באיש אמת שאין שני לו. תורת אמת היתה בפיו ברמה שאי אפשר בכלל לתאר. כך לדוגמה, לפני כארבעים וחמש שנים היה מטוס נוסעים שנכנס לשטח האווירי של מדינת ישראל באזור סיני והוא הופל על נוסעיו. השיח אז היה שכולם הצדיקו את המעשה. הרב פוקס בא ודיבר בחריפות על שפיכות הדמים. זה לא היה אז פופולרי לדבר כך. היושר והמוסר שלו היו יוצאי דופן בכל קנה מידה".

הוא גם מסביר את העמקות הייחודית של הרב פוקס בהבנת חשיבות לימוד התורה. "למדנו אצלו שנה שלמה שעתיים וחצי שיעור בלי ביטול תורה של שניה אחת ובלי איחור אחד. באחד הימים ניגש אליו מי שיהיה לימים מנכ"ל רשת צביה, יענקי פרידמן, ואמר לו: הרב, אני חש ברע ורוצה לנוח. שאל אותו הרב דוד – אם היתה תאונת דרכים ברחוב הפסגה היה לך כוח להציל אדם שנפצע? ענה לו יענקי שכן. אמר לו הרב פוקס: אני מבטיח לך שלימוד התורה שלך מציל אדם. היום דבר כזה, של הבנת ערך לימוד התורה, בכלל לא נתפס בדימיון. הוא היה אדם נדיר שמבין את הערך הסגולי של לימוד התורה".

גם תפילתו של הרב פוקס היתה יוצאת דופן. "הוא היה עומד בלי לזוז מילימטר. בראש השנה היה גומר רק בשתיים בצהריים את תפילת הלחש של מוסף. אי אפשר לתאר את העמידה שלו מול בוראו. יום אחד הזמנתי אותו לישיבה וביקשתי מהחזן בתפילת מנחה שיחכה לו, גם אם זה ייקח זמן רב. לפתע אני שומע את החזן מתחיל ובליבי אני כועס כי אמרתי לו לחכות. אני מסתכל מימיני על הרב דוד ורואה אותו עושה שלושה צעדים. חשבתי לעצמי אולי הוא כבר מבוגר ומתפלל יותר מהר. אבל הוא המשיך להתפלל באריכות. הוא פשוט ראה שמחכים לו, עשה שלושה צעדים כדי שהחזן יתחיל והמשיך בתפילתו".

"הגדלות שלו היתה שידע גם להתמודד עם רוחות השינוי. הוא היה האדריכל של ישיבת חברותא. תפיסת החיים שלו היתה שלכל רגע יש ערך. כשהוא שכב בין שמיים וארץ חולה, עדיין הטריד אותו לשמוע חידושים כדי שיהיה לו על מה לחשוב. חבל על דאבדין ואשרינו שזכינו שאדם כזה גדול וישר יהיה בדורנו", מסכם הרב רא"ם הכהן.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו