את אחי אנוכי מבקש
פנייה לרבני הקהילות: לעסוק ביהדות התפוצות

איגוד רבני קהילות קרא לעסוק השבת בנושא יהדות התפוצות במטרה לחזק את תחושת האחריות ושותפות הגורל.

ערוץ 7 , כ"א בכסלו תש"פ

 אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

איגוד רבני קהילות קרא לרבני בתי הכנסת לעסוק השבת בנושא יהדות התפוצות במטרה לחזק את תחושת האחריות ושותפות הגורל עם הקהילות היהודיות ברחבי העולם.

"אנו פונים בקריאה קדושה לכלל הרבנים בקהילות ובבתי הכנסת להואיל לדרוש בנושא הזה בשבת פרשת וישב, שבת בה נקרא בציבור ובקהל עם את דרישתו הגדולה של יוסף הצדיק 'את אחי אנוכי מבקש', ולשם כך תחילה הוא צריך לדעת ולהכיר את מצבם: 'הגידה לי היכן הם רועים'".

בין החתומים על קריאה זו - הרב הראשי לירושלים הרב שלמה עמאר, נשיא איגוד רבני קהילות ורבה של צפת הרב שמואל אליהו, רב העיר ירושלים וחבר מועצת הרבנות הראשית הרב אריה שטרן, ראש הישיבה הגבוהה אור הציון הרב חיים דרוקמן, ראש ישיבת עטרת כהנים הרב שלמה אבינר, רב קהילת בית יהודה ויו"ר ברית עולם הרב אורי עמוס שרקי, יו"ר איגוד רבני קהילות הרב עמיחי אליהו ועוד.

מנהל אגף שדרי"ם באיגוד רבני קהילות וראש מחלקת הכשרות בגוש עציון, הרב חיים מרקוביץ, אמר: "את אמירתו של יוסף 'את אחי אנכי מבקש', איגוד רבני קהילות באמצעות אגף 'שדרי"ם' מבקש להפוך למנוע לפעילות בקהילות היהודיות בחו"ל.

"מצב היהדות הכללי ואחוזי ההתבוללות הגבוהים מדירים שינה מעיניהם של חשובי הרבנים של הציבור הדתי לאומי בארץ. הם מרגישים שאיננו עושים די בטיפול באתגר הגדול הזה, ויתירה מכך - איננו חשים כלל אחריות לנעשה שם".

עוד הוא אמר: "משום כך הם פונים לרבני הקהילות בכל רחבי הארץ, ומבקשים מהם לעורר את המודעות של הציבור לנושא בשבת זו. אגף שדרי"ם שהוקם באיגוד רבני קהילות נטל על עצמו את המשימה להעלות לשיח הציבורי את העניין, וגם לפתוח בשיח עם הקהילות בחו"ל ולעורר בהם את הקשר לארץ ולמדינה ולזהות היהודית שלהם".