חיילת במודיעין
חיילת במודיעין צילום: דובר צה"ל

עבודת המודיעין כוללת בתוכה כמעט אין סוף סימני שאלה: מהי הערכת המודיעין המדויקת ביותר? מה האויב יודע? איך ניתן לפתור פערים במידע הקיים? איך הטכנולוגיה יכולות לסייע לנו להתקדם במתן תמונת מצב העדכנית?

הקצינים באגף המודיעין מחויבים להיות בעלי יכולת לפתור סימני שאלה אלה באופן רב תחומי. בשילוב טכנולוגיה, תחומי מחקר שונים וכלי איסוף, הקמ״נים צרכים לתת מענה על מנת להצליח בעבודתם.

כדי ללמד את הצוערים בקורס קציני המודיעין כיצד הם יכולים להתמודד עם שאלות אלה, ולתת להם כלים לפתור אותן, במחזורים האחרונים בקורס קציני המודיעין נערך האקתון מודיעיני שבו הצוערים מתרגלים פתרון בעיות מודיעיניות וטכנולוגיות.

במהלך האקתון, הבעיות שהצוערים מתבקשים לפתור הן השאלות האמיתיות איתן מתמודדים הקצינים הבכירים באגף המודיעין.

הצוערים מרוכזים בקבוצות עבודה ומקבלים את השאלות. מוקצים להם 24 שעות כדי למצוא פתרון יישומי לבעיה. בקבוצות משתתפים צוערים מתחומי תוכן שונים ומיחידות השונות של אגף המודיעין כך שכל צוער תורם את הידע היחסי שלו לפתרון הבעיה. מבנה זה, המבוסס על תפיסת המודיעין הרב תחומי השגורה היום באמ״ן, מאפשרת הגעה לפתרונות מודיעיניים באופן מיטבי.

בסוף ההאקתון נערכת תחרות בין הפתרונות, כאשר הפתרונות הנבחרים מוצגים לקצונה הבכירה באגף המודיעין ומועברים להטמעה ביחידות.

השבוע התקיים טקס פרס ראש אמ"ן לחשיבה יוצרת על שם אל״ם עוזי יאירי ז״ל, טקס שנתי אשר מוקיר פרויקטים מכלל קהילת המודיעין שפורצים את גבולות המוכר, הופכים הנחות יסוד ופותרים בעיות מהותיות. הפרסים מוענקים לפרויקטים יצירתיים ופורצי דרך שתורמים תרומה משמעתית לאגף בפרט ולצה"ל ככלל.

בטקס זכה מערך ההדרכה למודיעין הסייבר בפרס ראש אמ״ן על ההאקתון של צוערי רוס הקמ״נים.
אלוף משנה עוזי יעירי ז״ל (1936-1975) היה מפקד סיירת מטכ״ל ומפקד חטיבת הצנחנים. יאירי נהרג בפריצה למלון סבוי בתל אביב. משנת 1976 ועד היום מוענק כל שנה הפרס לזכרו.

במערך ההדרכה למודיעין ולסייבר באמ״ן, מכשירים את הקצונה הזוטרה לכל המערכים באמ"ן - מחטיבות ואוגדות ועד למערך המבצעים המיוחדים. לכן משתדלים לפתוח בפני הצוערים עולם רחב ומקצועי יותר, על כל צוער בהשלמה להכיר את המקצועות של מקביליו ביחידה בה הוא משרת, ולאחר מכן להבין היטב את כלל תפקידי יחידות אמ"ן, ובכך יוכל ליצור שיתופי פעולה שישדרגו את תוצרי המודיעין וייעלו את תהליכי העבודה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו