"רבני השטח בצה''ל - מתעצמים בהלכה"

ענף ההלכה של הרבנות הצבאית ביצע עבודת מטה להוספת ימי הכשרה תורנית לרבנים הצבאיים בדומה לקצונה המקצועית בצה''ל.

ערוץ 7 , כ"ב בכסלו תש"פ

"רבני השטח בצה''ל - מתעצמים בהלכה"-ערוץ 7
הרבצ"ר הרב אייל קרים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש ענף ההלכה בצה''ל, סא"ל הרב ישי האיתן, הפיץ אתמול (חמישי) נוהל חדש ברבנות הצבאית, לפיו יעברו הרבנים השתלמות תורנית חודשית בבית המדרש הצבאי, וזאת בדומה לקצינים מקצועיים במערכים השונים בצבא: קב"נים, רופאים, פסיכולוגים, יועצים ארגוניים ועוד.

תחת הכותרת "העצמת לימוד תורה לרבנים" כתב סא"ל הרב איתן כי בוצעה מחשבה מחודשת והוחלט על ריענון ההנחיות המחייבות ויצירת מתכונת הנחיות חדשה, במטרה להעצים את לימוד התורה בקרב סגלי הרבנות הצבאית."

עד כה עברו הרבנים הצבאיים שבוע השתלמות תורנית אחד בלבד במשך שנה שלימה, וזאת חרף העובדה כי תנאי הסף בצה''ל לתפקיד רב צבאי הם חמש שנות ישיבה בלבד.

על פי ההנחיה החדשה, בנוסף לשבוע ההשתלמות "יידרש מעתה כל רב להגיע ליום לימוד עצמי אחת לחודש על פי בחירתו, בו יידרש ללימוד עצמי יומי בנושא הלכתי צבאי מוגדר".

שינויים נוספים בנהלי ההכשרה התורנית הם תכנית "לתת באמונה" - לימוד עיוני בנושאי אמונת ישראל וביטול החובה לעבור מבחני "כושר רב צבאי", תעודת רבנות אלטרנטיבית במסלול ספרי קיצורים, המעניקה הכרה כתואר שני לצורכי תשלומי שכר. לפי שעה לא הוצגה לרבנים חלופה לתעודה זו.

לערוץ 7 נודע כי רבנים צבאיים הלינו בעבר על אפליה כלפיהם מצד צה''ל בנושא הכשרתם המקצועית לאור העובדה כי קב"ן בצה''ל עובר השתלמות מקצועית אחת לשבוע, יועץ ארגוני - יום אחת לשבועיים מטעם מערך הממד"ה וימי השתלמות מרוכזים במערך, ורופא בצה''ל עובר שני ימי השתלמות בחודש בבית חולים מטעם חיל הרפואה, זאת מלבד מסלולי עתודה ולימודים מוכרים. כאמור, על פי התכנית החדשה יעברו הרבנים בצה''ל יום השתלמות חודשי בבית המדרש הצבאי בירושלים.

מפורום "רבנים במילואים" נמסר, "אנו מברכים את ראש ענף ההלכה הרב סא"ל איתן על השינוי המבורך והמשמעותי, שיוביל בע"ה להעלאת האיכות התורנית של כלל הרבנים הצבאיים ויתן יחס ראוי מצד צה''ל לתורתו ומעמדו החשוב של רב הבא"ח, החטיבה והאוגדה. רב צבאי מתמודד עם שאלות וסוגיות הלכתיות בשלל נושאים יום יום. הדרך להשוואת התנאים לשאר הקצינים המקצועיים לכבודה של תורה עוד רבה, אך יש לברך על מהלך חשוב זה בהובלת ענף ההלכה."