המשנה ליועמ"ש: התובעת בהאג מוטה לרעת ישראל

"בתיאור התובעת אין קורבנות ישראלים, אין טרור, רק נרטיב פלסטיני שמנסה לגלגל אחריות על ישראל", ציין המשנה ליועמ"ש ד"ר שיינדורף.

ערוץ 7 , כ"ד בכסלו תש"פ

המשנה ליועמ"ש: התובעת בהאג מוטה לרעת ישראל-ערוץ 7
בית הדין בהאג
צילום: רויטרס

ד"ר רועי שיינדורף, המשנה ליועמ"ש בתחום המשפט הבינלאומי, תקף הבוקר (ראשון) בראיון לגלי צה"ל, את כוונתה של התובעת בבית הדין הבינלאומי בהאג לפתוח בחקירה נגד ישראל.

"מן הראוי שהשופטים ידחו את בקשת התובעת בהאג, אבל גם אם יוחלט על פתיחת חקירה, נעמוד מול האתגר ונתמודד", הצהיר שיינדורף.

שיינדורף ציין כי תיאור המצב על ידי תובעת בית הדין אינו הוגן, "בתיאור התובעת אין קורבנות ישראלים, אין טרור, רק נרטיב פלסטיני שמנסה לגלגל אחריות על ישראל".

"מאכזב מאוד שתובעת בית הדין מאפשרת להפוך אותו לכלי פוליטי נגד ישראל", הוסיף שיינדורף.

לדבריו, "התובעת בבית הדין הבינלאומי בהאג מוטה לרעה נגד ישראל, כל אדם סביר שיקרא את הדו"ח יגיע למסקנה הזו. היא מתעסקת בפשעים לדבריה בצד הישראלי ומתעלמת מהפשעים בצד הפלסטיני".

אמש פרסם היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט הודעה בה דחה בחריפות את החלטת תובעת בית הדין הפלילי הבינלאומי.

"לבית הדין אין ולא יכולה להיות סמכות שיפוט מסיבות משפטיות ברורות, ושום לוליינות משפטית לא תשנה זאת", אמר מנדלבליט. "אין כל מקום להתערבות שיפוטית בין-לאומית במצב זה, מצדו של בית הדין שאמור היה לטפל בזוועות החמורות ביותר במקומות בהם שלטון החוק קרס",

לדבריו, החלטת התובעת הראשית אינה מבוססת והיה עליה ללמוד היטב את הסוגיה.

ביום שישי האחרון הודיעה התובעת הראשית בבית הדין הבינלאומי האג פאטו בנסודה, כי בתום הבדיקה המקדמית שנפתחה ב-2015 בעניין פשעי מלחמה ביו"ש, מזרח ירושלים ורצועת עזה בכוונתה לפתוח ב"חקירה" נגד ישראל.

"לאחר הערכה עצמאית ואובייקטיבית של כל המידע הזמין למשרדי, החקירה הראשונית לסוגיית המצב הפלסטיני הוכרעה בהחלטה כי כל הנתונים עומדים בכל הקריטריונים לפתיחה בחקירה תחת אמנת רומא", ציינה בנסודה.

עם זאת, בנסודה הדגישה כי היא ביקשה משופטי בית הדין הבינלאומי חוות דעת שתאשרר את סמכותה לפתוח ב"חקירה מלאה" תוך 120 יום.