כלא
כלאצילום: אייסטוק

8 שנות מאסר בלבד יושתו על המחבל יזיד חסין עואד סרוג'י שהשליך לעבר נער בן 15 מטען חבלה, בעקבות הסדר טיעון בו יודה בעבירת ניסיון גרימת מוות.

בהסברי התביעה על העונש הקל נכתב כי "במסגרת הסדר הטיעון נלקחו בחשבון הודאתו של הנאשם והעובדה כי הנער לא נפגע כתוצאה מזריקת המטען".

על פי כתב האישום שהגישה הפרקליטות הואשם סרוג'י בייצור חפץ נפיץ "בהמשך להחלטתו לגרום למותם של יהודים", וכן בשלושה ניסיונות לגרימת מוות בכוונה. שני ניסיונותיו הראשונים של המחבל להשליך את המטענים שייצר לא צלחו, היות והמחבל פחד מכוחות ביטחון ששהו באזור.

בניסיון השלישי יצא סרוג'י "במטרה לזרוק את המטענים לעבר מתיישבים יהודים, ואולם המתיישבים בהם הבחין נסעו ברכבים או לוו בכוחות הביטחון, לפיכך המשיך לכיוון יצהר וצומת ג'ית. שם הבחין הנאשם באדם חובש כיפה ובעל פאות לחיים וזיהה אותו כמתיישב יהודי".

מדובר בקטין בן 15, שעמד בצומת ג'ית. המחבל הסתובב סביב הצומת ארבע פעמים על מנת לוודא כי אין כוחות ביטחון באזור או אז החל בנסיעה איטית לכיוון הנער "שלף מטען צינור ממטעני הנפץ שייצר, שהכיל מסמרים ולהבי סכינים, הדליק אותו והשליכו לעברו במטרה לגרום למותו ממרחק של ארבעה מטרים".

המחבל נמלט מהמקום, אולם המטען שהדליק לא התפוצץ אלא התפרק והתפזר סמוך לנער, לרבות המסמרים ולהבי הסכינים שהכיל. המחבל נתפס על ידי כוחות הביטחון כשברכבו שני המטענים שנותרו. כאמור, בעקבות הסדר הטיעון עם הפרקליטות יודה המחבל בעבירת ניסיון גרימת מוות אחת בלבד, ויושתו עליו שמונה שנות מאסר בלבד.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג את הנער כנפגע עבירה תקף את החלטת התביעה הצבאית "מדובר על ניסיון לרצוח נער בן 15 באמצעות מטען חבלה, זאת לאחר כמה ניסיונות של המחבל לרצוח חיילים על ידי מטענים שהוא ייצר. לא יתכן שהמחבל ישוחרר להמשיך במעשיו תוך שנים מעטות. אנו דורשים ביטול הסדר הטיעון ושפיטת המחבל לעשרות שנים כפי שמורה החוק ופסיקת פיצויים מוגברים לנפגע העבירה".

אביו של הנער מחה גם הוא על הסדר הטיעון שהושג, "העובדה כי הוא ניצל היא לא סיבה לתת עונש קל למחבל. 8 שנים וחצי זה כלום. מה שיחזיר את הביטחון זו הידיעה כי מי שרוצה לפגוע בנו יקבל עונש בהתאם, במיוחד שזה לא הניסיון הראשון לגרימת מוות של המחבל".