"נתניהו עומד בפני מבחן חייו"

ד"ר אסנת עקירב: התודעה הימנית כבר עיכלה שיש אלטרנטיבה לבנימין נתניהו בליכוד. גם אם ינצח בפריימריז התהליך להחלפתו החל.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ד בכסלו תש"פ

סער ונתניהו
סער ונתניהו
פלאש 90

ד"ר אסנת עקירב, ראש החטיבה למדעי המדינה במכללה האקדמית גליל מערבי מעריכה שהפריימריז בליכוד יהיו נקודת מבחן משמעותית לבנימין נתניהו, כשהימין כבר מתחיל לחשוב על היום שאחרי שלטונו.

"אחרי שהוגשו כתבי אישום נגד נתניהו ניתן לראות את הקץ של תקופת שלטונו. התודעה של הציבור הימני כבר עוסקת ביום שאחרי נתניהו והסדקים שקיימים בליכוד, אותה מפלגה המתגאה שלא מדיחים במנהיג מכהן, מעמידים את היכולות של נתניהו למבחן חייו", מסבירה עקירב בראיון לערוץ 7.

לדבריה, עצם התמודדותו של גדעון סער היא בשורה גם אם לא ינצח את הפריימריז. "יש הרבה מאוד גורמים שמשפיעים. אחוזי הבחירה, כמה אנשים כועסים על נתניהו וכמה מחבקים אותו ולא מוכנים לראות אותו יורד מהבמה, כמה באמת מעריכים את המהלך של סער, כמה חברי הכנסת שרואים את עצמם מחליפים את נתניהו בבוא היום, תומכים או לא בסער".

"הנקודה הכי חשובה היא שזו פעם ראשונה אחרי הרבה מאוד שנים בליכוד שמול נתניהו יש פייט משמעותי. אם ההצלחה תהיה בפעם הזו או בפעם הבאה, זה לא משנה. כי התהליך האסטרטגי התחיל עכשיו".

עקירב מעריכה שבחירה של גדעון סער יכולה לשנות את המפה הפוליטית כולה. "בכל התהליך של מועד ב' בבחירות, כשניסו לנהל מו"מ ולדבר עם אנשים נוספים בליכוד כדי שנתניהו יזוז הצידה והיה אפשר להקים ממשלת אחדות, גדעון סער עלה כאחת האופציות המשמעותיות. מדובר בדמות מוסכמת שיש לה הערכת גם מהצד השני של המפה הפוליטית".

"היתרון שלו הוא שמצד אחד הוא כבר היה בפוליטיקה, בתפקידי שר ומזכיר ממשלה אז אי אפשר לומר שאין לו רקורד. הוא גם קם והלך בנקודה משמעותית ועשה לביתו. הוא כאילו מגיע 'נקי' מכעסים כלפיו על המערכת הפוליטית ולכן קל יותר להזדהות איתו כאופציה להחליף את נתניהו וגם לייצר הסכמות שלפני כן היה קשה לעשות", היא מסכמת.