'המורה יהודה': הוענקו פרסי מנחם בגין לשנת 2019

נשיא המדינה ריבלין אמר לזוכים: תודה שאתם מעזים, תודה שאתם מתמידים, תודה שאתם מגביהים עוף.

ערוץ 7 , כ"ד בכסלו תש"פ

נשיא המדינה עם נציגי עמותת איילים
נשיא המדינה עם נציגי עמותת איילים
צילום: מארק ניימן, לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין השתתף הערב (ראשון) בטקס הענקת פרס מנחם בגין לשנת תש"ף-2019, במרכז מורשת בגין בירושלים.

השנה זכתה בפרס עמותת איילים עבור פועלה בהקמת כפרי סטודנטים בפריפריה. באותות הוקרה זכו פרופ' יהודה לפידות עבור פעילותו להנחלת מורשת הארגון הצבאי לאומי ופרופ' ברנאר-אנרי לוי עבור פעילותו במאבק באנטישמיות.

"זוהי זכות מיוחדת לעמוד כאן ולשאת דברי ברכה בשנת העשרים להיווסדו של הפרס על שם מורנו ורבנו מנחם בגין זכרו לברכה", פתח הנשיא את דבריו.

ריבלין סיפר על שלושת הזוכים בפרס, והתחיל בהיכרותו האישית עם פרופ' יהודה לפידות: "רבים מכירים את פרופ' יהודה לפידות כ'כבוד הפרופסור'. אני עוד זוכר אותו כ'המורה יהודה', המורה לכימיה מהגימנסיה העברית. ולפני כן, כ'נמרוד' לוחם האצ"ל האמיץ, מפקדה של אחותי אתי זכרה לברכה. יהודה המשיך לפקוד את ביתנו גם עם תום המלחמה בעוד שאני, אז בן תשע, נושא אליו עיניים משתאות, מעריצות.

''בעשרות השנים האחרונות הוא משמש כחוקר והיסטוריון, שזה למעשה ביוכימאי של אנשים ואירועים, שמנציח ומתעד את רוחם וגבורתם של לוחמי וגיבורי האצ"ל. אני מוכרח להודות, פרופ' לפידות, אמנם אינני בן תשע אך גם היום אני נושא אליך עיניים".

עוד הוסיף הנשיא לספר על הפילוסוף ברנאר אנרי לוי, שזכה גם הוא באות הוקרה: "לפני מספר שנים נפגשתי עם ברנאר אנרי לוי לשיחה מרתקת על עולמנו ככלל. מעבר להישגיו ותרומתו הפילוסופית, ברנאר הוא ידיד אמיץ ונאמן של העם היהודי ומדינת ישראל, גם כשהדבר גובה ממנו מחירים כבדים. כתלמידו של ז'בוטינסקי אני מוצא בברנאר אנרי לוי, את אותו השילוב המיוחד, בין לאומיות לליברליזם, בין נאמנות למסורת לבין פתיחות כלפי החוץ. שילוב שלצערי הרב הולך ונעשה נדיר יותר, באווירת הקיטוב האופפת אותנו. פרופסור לפידות וברנאר אנרי לוי, הם מורים גדולים לחכמה, למסירות ולדבקות באמת. וזוהי זכות גדולה ללמוד מהם וללכת בדרכם".

"אחרונים חביבים, זוכי הפרס, הדור הצעיר של הלאומיות הליברלית, פעילי עמותת 'איילים'", אמר הנשיא והמשיך: "הסטודנטים של 'איילים' הם בפירוש 'החלוצים החדשים', המקיימים הלכה למעשה בגופם ובעשייתם היומיומית את חזונם של אבות הציונות. ראיתי את העשייה שלכם בדימונה ומה שאמרתי לכם אז, אני רוצה לשוב ולומר לכם היום: 'אתם הציונות האמיתית', יוזמת, נאבקת, ומגשימה. תודה שאתם מעזים, תודה שאתם מתמידים, תודה שאתם מגביהים עוף, ועם זאת ארציים מאד, בעשייה מתמשכת למען כלל הציבור הישראלי".

בתום דבריו הדגיש הנשיא: "מכובדי, לרגל חג החנוכה, ובבואנו לצלוח יחד עוד תקופה של קמפיינים קשים משחירים, מפלגים, אני מציע לכולנו להביט בנרות החג הזה, בזוכים היקרים. זוכים שמזכירים לנו היטב, את דברי השיר: נֵס לֹא קָרָה לָנוּ, פַּךְ שֶׁמֶן לֹא מָצָאנוּ. לָעֵמֶק הָלַכְנוּ, הָהָרָה עָלִינוּ, מַעַיְנוֹת הָאוֹרוֹת הַגְּנוּזִים גִּלִּינוּ. חנוכה שמח".