הליך ההדחה תקוע. הקונגרס האמריקני
הליך ההדחה תקוע. הקונגרס האמריקניצילום: Amos Ben Gershom/ GPO

לאחר שהצליחו לכבוש את היעד הראשון בדמות הפעלת ההליך להדחת נשיא ארה"ב, מנסים כעת הדמוקרטים בבית הנבחרים להשפיע על המשך ההליך בסנאט.

בסוף השבוע האחרון אושרו שני סעיפי אישום נגד הנשיא: שימוש לרעה בסמכות, ושיבוש הליכי החקירה.

כעת אמור התהליך לעבור לסנאט, בו שולטים הרפובליקנים, אך בית הנבחרים מעכב את העברת סעיפי האישום כנדרש בחוקה, כשהם דורשים להסדיר קודם לכן את הליך המשפט שיתקיים בסנאט. זאת בניסיון לשלוט בהליך ולאלץ את הרפובליקנים לזמן למשפט עדים שהם מעריכים כי בעדותם ישמיעו טענות נגד הנשיא.

על פי החוק היבש, המשפט אמור להתנהל על ידי הסנאט באופן בלעדי, כשרק תפקיד ה'תובע' במשפט נתון לסמכותו של בית הנבחרים שאמור למנות אותו. בפועל.

הדמוקרטים מאיימים להשאיר את הליך ההדחה בעינו, ולמנוע מהסנאט את האפשרות לזכות את הנשיא במשפט המיוחד, על ידי כך שהם לא ממנים תובע, ולא מעבירים את סעיפי האישום לסנאט.

טראמפ תקף אתמול את הדמוקרטים, ואמר כי מדובר בהפרה חמורה של החוקה האמריקאית. לדבריו, הדמוקרטים מאשימים אותו בהפרת החוקה, בזמן שהם עצמם נוקטים בתרגילים פסולים, ורומסים ברגל גסה את החוקה.

יום קודם לכן אמר טראמפ כי הוא מעוניין במשפט הדחה מהיר, שיסיר מעליו את האישומים של הדמוקרטים מהר ככל האפשר.

עם זאת, לא ברור עד כמה הצעד של הדמוקרטים אנטי חוקתי, והאם טראמפ והרפובליקנים יוכלו לחייב אותם בבית המשפט לפעול להשלמת ההליך שהם עצמם קידמו אותו במרץ רב.