המירוץ למפכ"לות: השר גלעד ארדן פתח את שלב הראיונות

ארדן החל בתהליך לאחר שקיבל לכך "אור ירוק" מהיועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט, למרות תקופת הבחירות שבה אנו מצויים.

ערוץ 7 , כ"ה בכסלו תש"פ

ארדן
ארדן
צילום: Hadas Parush/Flash90

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן מקיים היום (שני) ומחר ראיונות למועמדים לתפקיד המפכ"ל הבא של משטרת ישראל.

ארדן החל בתהליך לאחר שקיבל לכך "אור ירוק" מהיועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט, למרות תקופת הבחירות שבה אנו מצויים.

היום מתראיינים בלשכתו ניצב דורון ידיד וניצב אלון אסור, ומחר צפוי ממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן להגיע ללשכתו של השר.

המועמדים השונים התבקשו להציג לשר ארדן תכניות עבודה, בדגש על תכניות למיגור האלימות במגזר הערבי.

כאמור, אמש הודיע היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, כי לאחר בחינת מכלול השיקולים נמצא כי אפשר למנות מפכ"ל קבוע ונציב שב"ס קבוע בתקופת הבחירות הנוכחית.

היועץ המשפטי לממשלה ציין במכתבו, כי מצב שבו בראש שתיים ממערכות אכיפת החוק המרכזיות במדינה לא מכהנים בעלי תפקידים קבועים תקופה כה ארוכה, מעורר קושי של ממש בהיבטי אי-תלות ועצמאות שיקול הדעת.

נוכח זאת ולאור שיקולים נוספים המפורטים במכתב, סבור היועץ המשפטי לממשלה, כי בנסיבות הנוכחיות גובר משקלם של הטעמים המצדיקים קידום מינוי מפכ"ל ונציב שב"ס קבועים, על משקל טעמי הריסון והאיפוק בתקופת בחירות, השוללים מינוי.

היועץ המשפטי לממשלה ציין, כי הודעת השר ארדן על כך שבכוונתו להציע מועמדים מקצועיים מקרב משטרת ישראל ושב"ס, מצמצמת את הקשיים המשפטיים והבהיר שאישור המינוי הקבוע יהיה טעון את קבלת חוות דעתה של הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים, בהתאם להחלטות הממשלה בנושא.

עוד הבהיר, כי כהונתם של מפכ"ל המשטרה ונציב שב"ס תהא תקופת כהונה קשיחה, שאינה ניתנת להארכה אלא בהתקיים נסיבות חירום, והדבר יובהר בהחלטת הממשלה בעניינם. זאת, בכדי להבטיח את אי-התלות ועצמאות שיקול דעתם של המכהנים בהם.