הרב חיים אמסלם: "החמרה בגיור היא הקלה בהתבוללות"

הרב חיים אמסלם מופתע מהנתון לפיו רק 14% מזכאי חוק השבות הם יהודים. לדבריו מדיניות הלכתית מקלה התואמת פסקי עבר תפתור את הטרגדיה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ה בכסלו תש"פ

הרב חיים אמסלם
הרב חיים אמסלם
צילום: חזקי ברוך

רק 14 אחוזים מהעולים זכאי חוק השבות הם יהודים העומדים בגדרי ההלכה. זאת על אף שרבים מהעולים ספגו מתקפות בארצות מוצאם בשל היותם יהודים. האם ניתן להקל על הליך גיורם? הרב חיים אמסלם, העוסק בעולם הגיור ומי שכתב את הספר 'זרע ישראל', מסביר בראיון לערוץ 7.

לדברי הרב אמסלם גם הוא עצמו הופתע מהנתונים. "ידעתי שבקרב העולים מצרפת קרוב ל-35 אחוזים הם לא יהודים על פי ההלכה, למרות שהם בגדר 'זרע ישראל', כלומר צאצאי יהודים אבל לא ידעתי עד כמה הדברים בעצמה שכזו".

"גם אם הנתון הזה לא מדויק הוא מטריד ומדאיג ביותר. חזרתי לפני כחודש מכנס ראשי קהילות בדרום צרפת. הם רואים את הטרגדיה של ההתבוללות והתרוקנות הקהילות. במקומות שבעבר מאות התפללו בהם, היום בקושי 30-40 איש מתפללים שם בשבת".

"הטרגדיה עצומה כי בצרפת רוב ככל היהודים בצרפת הגיעו מארצות צפון אפריקה ומעט ממצרים ולבנון. במשך השנים היו נישואי תערובת, והייתה מחלוקת בין הרבנים. היו שסברו שצריך להקל בגיורם כי הם זרע ישראל, הם ראו את הסבא מניח תפילין ואת הסבתא מדליקה נרות, אבל נולדו למציאת שבה האבות, בעקבות המעבר למודרנה בצרפת, הלכו שבי אחרי נישואי תערובת. בעיקר רבני הדור הקודם דגלו בפתיחת שערים. לעומתם הייתה גישה אחרת שהושפעה ממה שקרה בישראל, והיא זו שניצחה, אבל הניצחון הזה היה ניצחון פירוס".

מוסיף הרב אמסלם ומסביר כי הגישה הקפדנית של הרבנות בישראל השפיעה על המתרחש בצרפת וכך נותרו כאלה המוגדרים כ'זרע ישראל' ללא מנגנון שיקרב אותם ויביא לגיורם. "אנחנו רואים את ההתבוללות מכה ומשתוללת. רבני בגולה לוקחים דוגמא ממה שקורה ברבנות בישראל, והרבנות כאן מעודדת בעקיפין את המצב כי הפתרון הוא אחד, להכניס לעם היהודי את מי שאפשר".

"גדולי הרבנים של דור העבר מטרתם הייתה להקל, ורבני ארבעים השנים האחרונות, שהרבנות שלו הושפע מהעמדות הקיצוניות והמחמירות, הובילו לנעילת שערים. הדבר השפיע גם על צרפת. מתוך קהילה של כחצי מיליון יהודים יש רק 60-70 מתגיירים בצרפת. בישראל יש 1200 עד 1400 מתגיירים בשנה, כולל העולים מאתיופיה, שאצלם הגישה פחות נוקשה. כך נוצרת הטרגדיה בצרפת. כמאתיים אלף מזרע ישראל שהם זכאי חוק השבות הם לא יהודים. הטרגדיה לעם היהודי היא נוראה".

הרב אמסלם מספר על משפט חמור שאמר בכנס רבני הקהילות בבורדו שבצרפת: "בשואה האיומה והנוראה איבדנו שישה מיליון. מאז השואה איבדנו עשרה מיליון אנשים מהעם היהודי, משום שלא ידענו לשמור עליהם ולא ידענו לפתור את הבעיות. לא הבנו שההחמרה בגיור היא הקלה בהתבוללות. זו הנוסחה שאני אומר שוב ושוב".

"הרבנות בישראל מתבצרת בשיטה הדורשת מהמתגייר להפוך למקפיד על קלה כחמורה, וזנחה את הדרך המקורית המוכרת מהגמרא ומהרמב"ם ומהפוסקים לאורך הדורות כדי שלא לנעול דלת בפני גרים. היום להיפך, נועלים דלתות ומגביהים חומות בפני הגרים ובסופו של דבר אנחנו סופגים את הטרגדיה הזו".

על המאפיינים המאפשרים גיור בגישה המקלה יותר הרב אמסלם אינו יכול לפרט כי הדברים מורכבים, אך בתמצית הוא אומר כי "אפשר להסתכל על הכוס שאינה מלאה ולא לשתות, או לומר שאם יש רצון טוב להצטרף לעם היהודי ורצון להיות חלק אינטגרלי צריך להתאמץ לקבלו. הרב עובדיה יוסף, כשהיה הרב של תל אביב בתשכ"ט, הגדיר זאת ואמר שאם יש למתגייר ידע סביר ביהדות ויש סיכוי שישמור מצוות, יש לגיירו. לצערנו מדינת ישראל לא מבינה עד כמה היא בטרגדיה בנושא הזה".

לזאת מוסיף הרב אמסלם ומעיר: "קיימת קרן אור, גם אם לא גדולה, עם הקמתו של מיזם 'גיור כהלכה' ודרכו אנחנו מגיירים כמספר שמגיירת הרבנות ללא תקציבי המיליונים. כאן מדובר באנשים שרוצים להתחבר לעם היהודי אבל לא ברף הגבוה שמציב בפניהם הממסד. אלו זרע ישראל, שהם רובם של העולים לארץ. צריך למצוא כל דרך לקרב אותם. הרב משה פיינשטיין כתב שמצוות 'ואהבתם את הגר' מחייבת למצוא כל דרך להקלה על מי שרוצה להצטרף לעם היהודי. לצערינו זה לא קורה".