צוות המנתחים בניתוח ההשתלה
צוות המנתחים בניתוח ההשתלה צילום: דוברות אסף הרופא

ניתוח ישראלי חדשני להשתלת מניסקוס מלאכותי זמין מעתה בישראל במסגרת הרפואה הציבורית והפרטית.

הניתוח הייחודי נועד להחזיר את המטופל לתפקוד מלא ולשפר משמעותית את איכות חייו בתוך פרק זמן מינימלי.

ד"ר ערן גנץ, מנהל הפעילות בישראל וסמנכ"ל המו"פ של חברת אקטיב אימפלנטס, מפתחת השתל הייחודי, מתאר מצב בו פציעות ספורט ובמיוחד פציעות במניסקוס הן דבר נפוץ ביותר: "מדובר בבעיה רחבת היקף של כמיליון אנשים בארה"ב בשנה שסובלים מפציעות במניסקוס ששתל כמו שלנו יכול לעזור להם. עד היום לאנשים בגיל העמידה בגילאי 40 ל-60, לא היה ממש פתרון טוב, במיוחד כאשר בוצע כבר ניתוח במניסקוס בעבר והכאבים חוזרים. אנו גאים לממש את הידע שצברנו ב14 השנים האחרונות ולהשפיע ולשפר את איכות החיים של אוכלוסייה גדולה".

"העובדה שהשתל פותח ומיוצר בישראל הופכת את הניתוחים האחרונים בישראל לאירוע מרגש במיוחד עבורנו. יותר מכך – מהיום כל חולה הזקוק ומתאים לטיפול יוכל לזכות בו במסגרת הרפואה הציבורית ולא רק במערכת הפרטית. לצורך מטרה זו מצאנו שיתוף פעולה מלא במרכז רפואי שמיר (בי"ח אסף הרופא)".

"החלנו לפתח את השתל בשנת "2006 מוסיף דר' גנץ, "והעובדה שבשנה האחרונה החברה החלה בפעילות מסחרית באירופה וכמובן בישראל מהווה ציון דרך שמהווה דוגמה נוספת להשפעה של החדשנות הישראלית על שווקים גלובאליים. חברת אקטיב אימפלנטס, חברה אמריקאית-ישראלית שמרכז הפיתוח שלה בישראל, פועלת כמו חברות בינלאומיות רבות אחרות שמקיימות מרכזי מחקר ופיתוח בישראל, מה שמעיד על הייחודיות ועל האקוסיסטם שתעשיית הביו-טק פה מסוגלת להציע ועל כך אנו גאים".

הניתוחים המסחריים הראשונים להשתלת מניסקוס מלאכותי התבצעו על ידי שני מנתחים אורתופדים מובילים אשר היו מעורבים בתהליך הפיתוח של שתל המניסקוס, ה NUsurface , מתחילת הפרויקט. ביום שני, ה11- לנובמבר, דר' גבריאל אגר ודר' יפתח בר מהמרכז הרפואי שמיר ("אסף הרופא") ביצעו את הניתוח הראשון במסגרת הציבורית. וביום שלישי, ה12 לנובמבר, דר' ארבל מהמרכז הרפואי ברמת-אביב טיפל בחולה הראשון במסגרת הרפואה הפרטית.

ד"ר גבריאל אגר מצפה שמעתה מטופלים רבים שנאלצו לחיות עם הכאב או להמתין לניתוח החלפת ברכיים בגיל מבוגר יזכו באמצעות ניתוח זה לשיפור ניכר באיכות חייהם. "אחרי יותר מ 10 שנים של שימוש במסגרת מחקרים קליניים בלבד, זהו רגע מרגש מאוד להשתמש במשתל עבור כל חולה הזקוק לו בישראל", אומר דר' אגר. "כאב מתמשך שאיננו נפתר לאחר ניתוחי המניסקוס הקיימים הוא בעיה נפוצה באורתופדיה, ועד כה, לא היו לנו פתרונות אפקטיביים לטיפול".

ד"ר אסנת לבציון קורח מנהלת המרכז הרפואי שמיר אמרה כי "המרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) מנגיש את מיטב הטכנולוגיות הרפואיות המתקדמות בעולם אל כל מטופל ומטופלת בישראל באמצעות הרפואה הציבורית. אני מאמינה כי לכל אחת ואחד מאיתנו מגיע את הטיפול הטוב ביותר, עם השירות הטוב ביותר, במינימום כאב וסיכונים מיותרים ואנו עושים מאמצים כבירים ליישם את משנתנו מידי יום ביומו. ניתוח ההשתלה של המניסקוס המלאכותי הוא צעד נוסף בהגשמת חזוננו לרפואה אנושית פורצת דרך ב'שמיר' ".

דוד סטרול היה הראשון לעבור את הניתוח המסחרי הראשון לפני כשבועיים, במסגרת הרפואה הציבורית. סטרול, בן 42 בעל עסק עצמאי להעברת דירות, מספר: "נפצעתי לפני כשנתיים בעת שירדתי מהמשאית וסבלתי מנפיחות בברך ימין שנפגעה. לאחר שעברתי בדיקת MRI נמסר לי שנוצר קרע במניסקוס בברך כתוצאה מהתנועה הסיבובית של הרגל. בניתוח שעברתי בבית החולים מייד לאחר מכן הוסר חלק מהמניסקוס הקרוע וחלקו האחר אוחה בתפרים. בעקבות ניתוח כריתת המניסקוס ובמהלך כל השנה האחרונה לא יכולתי לחזור לעבודה הרגילה בשל הכאבים והמוגבלות בתנועה. שמעתי על אפשרות של השתלת מניסקוס מלאכותי אך לצערי השתל לא היה זמין בצורה מסחרית ושלה גיוס החולים למחקר הסתיים – נכנסתי לרשימת המתנה ולמזלי זכיתי להיות המנותח הראשון שזכה לניתוח במסגרת זו".

"הניתוח עבר כמובן בהצלחה ומבחינתי הרבה מעבר למצופה – בתוך 4 שעות ירדתי מהמיטה והתחלתי ללכת לבד ולמחרת כבר השתחררתי מבית החולים. כיום, שלושה שבועות לאחר הניתוח אני מטופל בפיזיותרפיה, ושמח לומר שהרגשת הביטחון חזרה אלי. עדיין יש צליעה קלה עד לריפוי המלא אך מצבי הרבה יותר טוב ואני מאושר ושמח שעשיתי את הניתוח ובר מזל שזכיתי לעבור אותו במסגרת הרפואה הציבורית ודרך קופת החולים. אני רוצה להודות לצוות הרפואי בביה"ח "שמיר" אסף הרופא שעשו עבודה מצוינת וכמובן להודות על הגישה והיחס הנפלא שלהם. אני מרגיש בר מזל וממליץ לכל מי שסובל מבעיית מניסקוס שלא יחיה עם הכאב כשיש אלטרנטיבה מצוינת לשיפור איכות החיים בניתוח הזה שעברתי", סיכם.