כי הים לכולנו פתוח

לוחם בפלגה 916 בחיל הים כותב למתגייסים החדשים. "הקושי הוא זמני, לאחר תקופה קצרה תרגישו את המשפחה החדשה''.

דוד , כ"ה בכסלו תש"פ

כי הים לכולנו פתוח-ערוץ 7
לוחמים בספינת חיל הים
צילום: דובר צה"ל

השירות הצבאי שלי התחיל בבסיס ההדרכה של חיל הים בחיפה, בטירונות בסיסית שאורכת כחודש.

חווית הטירונות היא מעין כרטיס כניסה לצה''ל: אתה פוגש לראשונה בחייך משמעת אדוקה, סטופר, לומד באופן בסיסי כיצד להתנהל עם נשק ומעל הכל- אתה לומד להכיר את החברים שילוו אותך לכל אורך השירות.

הטירונות הסתיימה, ועם הגעתי לשלב ההכשרה שובצתי לקורס לוחם בט"ש (בטחון שוטף) שייט שמטרתו בניית לוחם המתמחה בימאות, לשירות קרבי בספינות הדבורה של זרוע הים.

לקראת סוף הקורס עברתי מסע הפלגה בס״ג (סירת גומי) מראש הנקרה ועד אשדוד, חוויה מדהימה בת שלושה ימים המשפיעה רבות על אופי השירות בעקבות הזמן המירבי בים.

מעבר לפן המקצועי בקורס הנלמד בבסיס ההדרכה, יש חשיבות גבוהה לפן החוויתי, שלומד את השטח כחלק מתהליך לימוד המקצוע.

צילום: דובר צה"ל

באמצע הקורס ובסופו קיים שלב הנקרא 'שהיות' שבו הלוחמים מגיעים לאשדוד וחווים שהות בספינה לתקופה כצופה מהצד. השלב הזה קריטי בשביל להכין את הלוחם בצורה הכי ריאליסטית לשירות המצפה לו.

לאחר שלושה וחצי חודשים, עם סוף הקורס מגיע שלב השיבוץ בספינות שבהן ישרת הלוחם את שארית שירותו.

מכאן קשה להסביר. קשה להסביר מה זה ים, ימים שלמים ברציפות עם ניתוק מוחלט מהמציאות, קשה להסביר את העבודה הקשה, קשה להסביר אי ודאות לאורך שירות שלם. אבל באותה מידה
למדתי להעריך טוב יותר מה הוא כוחה של עבודת צוות, למדתי להתחבר לסוגים שונים של אנשים, למדתי על איפוק, אלטרואיזם, סבלנות ובסופו של דבר למדתי לחיות עם משפחה חדשה, משפחת הצוות בספינה.

אני מאחל למתגייסים החדשים לראות תכונות אלה ולחוות אותן במהרה כי בסופו של דבר הקושי בהתחלה הוא זמני, ולאחר תקופה קצרה תרגישו את החיבור לצוות, את המשפחה החדשה שהפכתם להיות.

בהצלחה!
"כשהגלים מתחזקים, החזקים מתגלים"